Cypr - Przewodnik Turystyczny

Podróż na Cypr

Międzynarodowe lotniska znajdują się w Larnace i Pafos. Obsługiwane przez nie loty międzynarodowe to zarówno połączenia czarterowe, jak i rejsowe. Na Cypr można także dotrzeć promem - z Grecji do Limassol lub z Turcji do Kyrenii i Famagusty. Podróż z Europy na wyspę trwa około 3 godz. + więcej...

+ Przewodnik Turystyczny

Cypr słynie z bogatej tradycji rękodzielniczej. Oprócz misternie haftowanych tkanin i koronek na Cyprze wyrabia się także najwyższej jakości produkty spożywcze: miody, konfitury czy nalewki. Coraz większą popularnością cieszą się olejki różane oraz produkowane z róż mydła i perfumy. Wyspa słynie także z biżuterii ze srebra i miedzi o tradycyjnych wzorach, a także wyrobów skórzanych.

Do najpopularniejszych pamiątek przywożonych z Cypru przez turystów należą ceramika i wyroby z wikliny.

Kosze: plecione z trzciny kosze na ziemniaki wyrabia się we wsiach Liopetri i Sotira koło Ayia Napa, kosze na winogrona w Geroskipou.

Ceramika: wielkie dzbany zwane 'pitharia', w których tradycyjnie przechowywane są oliwa i wino, wyrabia się w warsztacie garncarskim w Kornos koło Larnaki. Inne ośrodki ceramiczne to Geroskipou, Koloni, Lempa, Omodos, Foini i Kofinou. W Lapithos na północy Cypru wytwarzano niegdyś bardzo popularne porcelanowe koty; dzisiaj działalność ta została przeniesiona na południe Cypru.

Koronki: z wyrobu tradycyjnych koronek z haftami zwanych 'lefkaritika' słyną wsie Pano i Kato Lefkara i Omodos. Równie piękne koronki oparte na wzorach tureckich można także zakupić na północy Cypru. Słynna jest także tkanina z okolic Pafos zwana 'pafitiką' zdobiona jaskrawymi wzorami. Wytwarza się z niej serwety, bieliznę pościelową i zasłony.

Żywność i napoje: do najpopularniejszych wyrobów spożywczych należy ser 'halloumi', a także 'soujoukos' - słodki przysmak z migdałów oblanych zagęszczonym sokiem z winogron. Dużą popularnością cieszą się także wina cypryjskie.

Szkło: kilka warsztatów wytwarzających tradycyjne wyroby ze szkła znajduje się w Omodos.

Miód: najlepsze gatunki miodu pochodzą z pasiek znajdujących się w niektórych klasztorach.

Ikony: w niektórych klasztorach mnisi trudnią się pisaniem i sprzedażą ikon.

Wyroby ze skóry: do najpopularniejszych należą torebki, paski, kurtki i buty.

Wyroby metalowe: najpopularniejsze są przedmioty z miedzi - kociołki pokrywane warstwą cyny lub interesujące ozdoby. Na uwagę zasługuje także biżuteria ze srebra i złota (z wyrobów ze srebra słynie Lefkara).

Tkaniny: pasiaste, ręcznie tkane płótno o żywych barwach zwane 'lefkonika' było wytwarzane w Lefkoniko w północnej części wyspy; obecnie najłatwiej je kupić w Fiti koło Pafos. Z płótna tego szyje się ręczniki i serwety.

Wyroby drewniane: szkatułki, popielniczki, miseczki i biżuteria wyrabiane głownie z drzewa oliwnego.

Na północy Cypru największą popularnością cieszą się wyroby rękodzielnicze, wyroby ze skóry, biżuteria oraz tureckie słodycze.

 
Nikozja - stolica Cypru

Nikozja jest największym miastem Cypru - mieszka tutaj ponad 200 tysięcy ludzi. Unikalność Nikozji polega na tym, że jest ona stolicą równocześnie dwóch państw - północnego i południowego Cypru. » ...

Larnaka

Larnaka jest miastem stosunkowo niedużym (trzecim, co do wielkości po Nikozji i Limassol), jednakże dla Cypru jest, chyba nie mniej znaczącym niż stolica ponieważ właśnie tutaj rozmieszczono jedyne na Cyprze międzynarodowe lotnisko. » ...

Limassol

Limassol, położone na południowym wybrzeżu Cypru, jest drugim, co do wielkości miastem cypryjskim (około 150 tysięcy mieszkańców). Statystycznie, właśnie tutaj odpoczywa każdy, co trzeci turysta przybywający na Cypr. » ...

Pafos

Niewielkie przytulne miasteczko, trzecie, co do znaczenia centrum turystyczne Cypru. Jeszcze stosunkowo niedawno Pafos był typową cypryjską dziurą, jednakże zaczynający się w 70-tych latach turystyczny boom przekształcił go w nowoczesne uzdrowisko z pięknie rozwiniętą turystyczną infrastrukturą. » ...

Ayia Napa

Uzdrowisko Ayia Napa położone jest na południowym wschodzie Cypru, 41 km od Larnaki. Nazwę uzdrowiska tłumaczy się z greckiego jako »święty las«. » ...

Protaras

Kurort Protaras znajduje się na południowym - wschodzie wyspy. Dojazd z międzynarodowego lotniska Larnaki zajmuje około godziny. » ...

Nikozja (Południowa)

NIKOZJA (gr. Lefkosia, tur. Lefkoşa) jest stolicą Cypru, ośrodkiem administracyjnym dystryktu Nikozja, położona w północnej części wyspy, na nizinie Mesaria. W starożytności znana była jako Ledra, a następnie jako Leukosia. » ...

Cypr Zachodni

Zwiedzanie tej części wyspy najlepiej zacząć od Pafos, w którym skupia się większość hoteli i cała turystyczna infrastruktura. Znajduje się tutaj również mnóstwo zabytków, dzięki którym Pafos zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.
» ...

Góry Troodos

Łańcuch gór Troodos przecina zachodnią część Cypru. Latem można tu znaleźć chłód i odpoczynek od skwaru wybrzeża, zimą zaś warunki do uprawiania sportów zimowych.
» ...

Cypr Południowy

LARNAKA (dawn. Kition) - miasto na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru. Główny port lotniczy Cypru jest ulokowany w pobliżu tego miasta. W starożytności nazywało się ono Kition (łac. Citium). W roku 2008 zamieszkiwało tu 52 tysięcy osób. Trzecie co do wielkości miasto kraju. » ...

Cypr Północny

Po inwazji wojsk tureckich w 1974 roku północna część Nikozji została stolicą tureckiej części wyspy. Żyje tu ponad połowa mieszkańców północnego Cypru. » ...

GEOGRAFIA

Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...

Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...

Na Cyprze występują rośliny charakterystyczne dla Azji Mniejszej, północnej Afryki i innych regionów otaczających basen Morza Śródziemnego.
» więcej...

» WSPÓŁCZESNY CYPR « » HISTORIA «

Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...

Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...

Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...

W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...

Starożytna sztuka Cypru łączyła wpływy sztuki Anatolii, Syrii, Egiptu, Egei, Grecji z wyspiarskim konserwatyzmem.
» więcej...