Cypr - Przewodnik Turystyczny

Podróż na Cypr

Międzynarodowe lotniska znajdują się w Larnace i Pafos. Obsługiwane przez nie loty międzynarodowe to zarówno połączenia czarterowe, jak i rejsowe. Na Cypr można także dotrzeć promem - z Grecji do Limassol lub z Turcji do Kyrenii i Famagusty. Podróż z Europy na wyspę trwa około 3 godz. + więcej...

+ Przewodnik Turystyczny

Wskazówki i Porady » Telefony, Usługi Pocztowe, Radio I Telewizja, Prasa, Internet

Telefony

Cypr ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć połączeń telefonicznych. Na ulicach znajdziemy telefony publiczne działające na kartę magnetyczną i monety. Instrukcja obsługi aparatu sporządzona jest w języku greckim i angielskim. Karty magnetyczne można nabyć w kioskach, na poczcie i w bankach. Ze wszystkich automatów można połączyć się bezpłatnie z policją, strażą pożarną i pogotowiem.

Numery kierunkowe na Cypr to 00357. Dzwoniąc do Polski należy przed numerem kierunkowym wybrać 0048.

Lokalne numery kierunkowe: Nikozja - 22, Limassol - 25, Larnaka - 24, Pafos, Polis - 23, Ayia, Napa, Protaras - 23.

Sieć komórek obejmuje teren całego kraju. W granicach Cypru można korzystać z połączeń sieci Era, Plus i Idea za pośrednictwem miejscowego operatora. Aby inicjować i odbierać połączenia należy mieć uruchomioną usługę roamingu międzynarodowego.

W niektórych hotelach dostępne są darmowe książki telefoniczne. Książka telefoniczna jest nie tylko spisem numerów, ale także swoistym przewodnikiem turystycznym po cypryjskich hotelach i restauracjach.

Na północy automatów telefonicznych jest zdecydowanie mniej, a jakość połączeń nie zawsze jest wysoka. Zamiast monet do automatów są tutaj w użyciu żetony. Dostępne są również karty magnetyczne za 1 lirę, 1,5 lir i 2 liry tureckie. Można je nabyć w urzędach pocztowych, kioskach i sklepach.

Numery kierunkowe: Nikozja - 227, Kyrenia - 815, Famagusta - 336, Morfou - 714, Lefka - 728.

Usługi pocztowe

Urzędy pocztowe są czynne w godzinach 7:30-13:30, w czwartki od 15:00 do 18:00. W soboty urzędy pocztowe pracują wyłącznie przed południem. Listy i kartki pocztowe docierają do krajów europejskich po mniej więcej czterech dniach.

Na północy urzędy pocztowe czynne są od 8:00 do 17:00, z przerwą między 13:00 a 14:00, a w soboty od 9:00 do południa.

Skrzynki pocztowe są pomalowane na żółto.

Znaczki kupuje się na poczcie, w specjalnych automatach, kioskach i prawie wszystkich sklepach, w których sprzedaje się kartki pocztowe.

Pocztę można także nadać w recepcji większości hoteli.

Na północy należy się liczyć z tym, że nasza przesyłka dotrze do Europy ze znacznym opóźnieniem; ma to związek z międzynarodowym bojkotem Cypru Północnego - przesyłki "podróżują" do Europy przez Turcję.

Radio i telewizja

Wybór kanałów telewizyjnych jest naprawdę duży. Dostępne są także płatne kanały. Programy narodowej telewizji greckiej odbierane są również na północy, tureckie zaś na południu. Większość dużych sieci hotelowych posiada telewizję satelitarną.

Najpopularniejszą anglojęzyczną rozgłośnią radiową na Cyprze jest BFBS skierowana do żołnierzy brytyjskich, ale słuchana na całej wyspie. Programów BBC można słuchać zarówno w Radio 1i Radio 2, jak i w Radio 4 oraz Radio Five Live. Cypryjska rozgłośnia narodowa, CyBC, nadaje anglojęzyczny program na Channel 2. Na Cyprze działa też kilka prywatnych stacji radiowych.

Prasa

Na Cyprze ukazuje się anglojęzyczny dziennik 'Cyprus Mail' i tygodnik 'Cyprus Weekly'. Europejskie gazety docierają na wyspę z jedno- lub dwudniowym opóźnieniem. W tureckiej części Cypru ukazuje się anglojęzyczna gazeta 'Cyprus Times'. Gazety te można kupić w kioskach, na lotniskach lub w hotelach.

Internet

Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. Opłaty za korzystanie z Internetu są stosunkowo niskie.

 
Nikozja - stolica Cypru

Nikozja jest największym miastem Cypru - mieszka tutaj ponad 200 tysięcy ludzi. Unikalność Nikozji polega na tym, że jest ona stolicą równocześnie dwóch państw - północnego i południowego Cypru. » ...

Larnaka

Larnaka jest miastem stosunkowo niedużym (trzecim, co do wielkości po Nikozji i Limassol), jednakże dla Cypru jest, chyba nie mniej znaczącym niż stolica ponieważ właśnie tutaj rozmieszczono jedyne na Cyprze międzynarodowe lotnisko. » ...

Limassol

Limassol, położone na południowym wybrzeżu Cypru, jest drugim, co do wielkości miastem cypryjskim (około 150 tysięcy mieszkańców). Statystycznie, właśnie tutaj odpoczywa każdy, co trzeci turysta przybywający na Cypr. » ...

Pafos

Niewielkie przytulne miasteczko, trzecie, co do znaczenia centrum turystyczne Cypru. Jeszcze stosunkowo niedawno Pafos był typową cypryjską dziurą, jednakże zaczynający się w 70-tych latach turystyczny boom przekształcił go w nowoczesne uzdrowisko z pięknie rozwiniętą turystyczną infrastrukturą. » ...

Ayia Napa

Uzdrowisko Ayia Napa położone jest na południowym wschodzie Cypru, 41 km od Larnaki. Nazwę uzdrowiska tłumaczy się z greckiego jako »święty las«. » ...

Protaras

Kurort Protaras znajduje się na południowym - wschodzie wyspy. Dojazd z międzynarodowego lotniska Larnaki zajmuje około godziny. » ...

Nikozja (Południowa)

NIKOZJA (gr. Lefkosia, tur. Lefkoşa) jest stolicą Cypru, ośrodkiem administracyjnym dystryktu Nikozja, położona w północnej części wyspy, na nizinie Mesaria. W starożytności znana była jako Ledra, a następnie jako Leukosia. » ...

Cypr Zachodni

Zwiedzanie tej części wyspy najlepiej zacząć od Pafos, w którym skupia się większość hoteli i cała turystyczna infrastruktura. Znajduje się tutaj również mnóstwo zabytków, dzięki którym Pafos zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.
» ...

Góry Troodos

Łańcuch gór Troodos przecina zachodnią część Cypru. Latem można tu znaleźć chłód i odpoczynek od skwaru wybrzeża, zimą zaś warunki do uprawiania sportów zimowych.
» ...

Cypr Południowy

LARNAKA (dawn. Kition) - miasto na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru. Główny port lotniczy Cypru jest ulokowany w pobliżu tego miasta. W starożytności nazywało się ono Kition (łac. Citium). W roku 2008 zamieszkiwało tu 52 tysięcy osób. Trzecie co do wielkości miasto kraju. » ...

Cypr Północny

Po inwazji wojsk tureckich w 1974 roku północna część Nikozji została stolicą tureckiej części wyspy. Żyje tu ponad połowa mieszkańców północnego Cypru. » ...

GEOGRAFIA

Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...

Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...

Na Cyprze występują rośliny charakterystyczne dla Azji Mniejszej, północnej Afryki i innych regionów otaczających basen Morza Śródziemnego.
» więcej...

» WSPÓŁCZESNY CYPR « » HISTORIA «

Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...

Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...

Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...

W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...

Starożytna sztuka Cypru łączyła wpływy sztuki Anatolii, Syrii, Egiptu, Egei, Grecji z wyspiarskim konserwatyzmem.
» więcej...