Cypr - Przewodnik Turystyczny

Podróż na Cypr

Międzynarodowe lotniska znajdują się w Larnace i Pafos. Obsługiwane przez nie loty międzynarodowe to zarówno połączenia czarterowe, jak i rejsowe. Na Cypr można także dotrzeć promem - z Grecji do Limassol lub z Turcji do Kyrenii i Famagusty. Podróż z Europy na wyspę trwa około 3 godz. + więcej...

+ Przewodnik Turystyczny

Wskazówki i Porady » KOMUNIKACJA

Autobusy

Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. Są to bardzo dobre połączenia, a autobusy, które je obsługują, są komfortowe. Połączenia między głównymi kąpieliskami także są bardzo dobre. Ceny przejazdów nie są wygórowane.

Linie dalekobieżne: z Larnaki do Nikozji i Limassol - Intercity Buses (tel. 24643492), z Nikozji do Larnaki i Limassol - Intercity Buses (tel. 22665814), z Limassol do Larnaki - Intercity Buses (tel. 25370592), z Pafos do Limassol i Polis - Nea Amoroza Transport (tel. 26936822), Pafos Buses-ALEPA Ltd (tel. 26934252).

Północ Cypru: autobusy między Nikozją a głównymi miastami północy - Kyrenią i Famagustą jeżdżą często i nie są drogie. Z dużą częstotliwością kursują także minibusy, nazywane dolmuşami (dolmuş znaczy 'zatłoczony').

Taksówki

Ceny taksówek, zarówno w miastach, jak i na całej wyspie, są bardzo atrakcyjne. Opłaca się zwłaszcza wynająć taksówkę sześcioosobową, rozkładając koszt na kilku pasażerów.

Główne korporacje: Euro Taxi, Ifigenias 24, Nikozja (tel. 22513000); Orphanou Taxi&minibus, Perikleous 3C, Larnaka (tel. 22511511); ACROPOLIS Taxi, Gladstonos 25, Larnaka (tel. 24652531); Golden Taxi, Chr. Kranou 67, Limassol (tel. 25879787).

Podróż samochodem

Wynajęcie samochodu jest drogie, jednak poza sezonem można znaleźć firmy oferujące bardziej przystępne ceny. Opłata za samochód obejmuje zazwyczaj ubezpieczenie OC, opłatę za przejechane kilometry i podatek VAT. Honorowane jest zarówno prawo jazdy międzynarodowe, jak i wydane w ojczyźnie przyjeżdżającego. Na Cyprze można wypożyczyć samochód z automatyczną skrzynią biegów. Biura firm wynajmujących samochody znajdują się na lotnisku oraz w większych miastach wyspy. Wynajętym samochodem nie można przekroczyć granicy z Cyprem Północnym.

Wypożyczenie samochodu: Hertz (tel. 77777411, fax 22781428, www.hertz.com.cy, info@hertz.com.cy); Avis (tel. 22713333, www.avis.com.cy).

Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. Oznaczenia drogowe są zarówno w jeżyku greckim, jak i angielskim. Dopuszczalna prędkość na autostradach wynosi 100 km/h, na pozostałych drogach 80km/h, w miastach 50 km/h. Dopuszczalny dla kierowców poziom alkoholu wynosi 0,39 promila w wydychanym powietrzu, 0,9 promila we krwi.

 
Nikozja - stolica Cypru

Nikozja jest największym miastem Cypru - mieszka tutaj ponad 200 tysięcy ludzi. Unikalność Nikozji polega na tym, że jest ona stolicą równocześnie dwóch państw - północnego i południowego Cypru. » ...

Larnaka

Larnaka jest miastem stosunkowo niedużym (trzecim, co do wielkości po Nikozji i Limassol), jednakże dla Cypru jest, chyba nie mniej znaczącym niż stolica ponieważ właśnie tutaj rozmieszczono jedyne na Cyprze międzynarodowe lotnisko. » ...

Limassol

Limassol, położone na południowym wybrzeżu Cypru, jest drugim, co do wielkości miastem cypryjskim (około 150 tysięcy mieszkańców). Statystycznie, właśnie tutaj odpoczywa każdy, co trzeci turysta przybywający na Cypr. » ...

Pafos

Niewielkie przytulne miasteczko, trzecie, co do znaczenia centrum turystyczne Cypru. Jeszcze stosunkowo niedawno Pafos był typową cypryjską dziurą, jednakże zaczynający się w 70-tych latach turystyczny boom przekształcił go w nowoczesne uzdrowisko z pięknie rozwiniętą turystyczną infrastrukturą. » ...

Ayia Napa

Uzdrowisko Ayia Napa położone jest na południowym wschodzie Cypru, 41 km od Larnaki. Nazwę uzdrowiska tłumaczy się z greckiego jako »święty las«. » ...

Protaras

Kurort Protaras znajduje się na południowym - wschodzie wyspy. Dojazd z międzynarodowego lotniska Larnaki zajmuje około godziny. » ...

Nikozja (Południowa)

NIKOZJA (gr. Lefkosia, tur. Lefkoşa) jest stolicą Cypru, ośrodkiem administracyjnym dystryktu Nikozja, położona w północnej części wyspy, na nizinie Mesaria. W starożytności znana była jako Ledra, a następnie jako Leukosia. » ...

Cypr Zachodni

Zwiedzanie tej części wyspy najlepiej zacząć od Pafos, w którym skupia się większość hoteli i cała turystyczna infrastruktura. Znajduje się tutaj również mnóstwo zabytków, dzięki którym Pafos zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.
» ...

Góry Troodos

Łańcuch gór Troodos przecina zachodnią część Cypru. Latem można tu znaleźć chłód i odpoczynek od skwaru wybrzeża, zimą zaś warunki do uprawiania sportów zimowych.
» ...

Cypr Południowy

LARNAKA (dawn. Kition) - miasto na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru. Główny port lotniczy Cypru jest ulokowany w pobliżu tego miasta. W starożytności nazywało się ono Kition (łac. Citium). W roku 2008 zamieszkiwało tu 52 tysięcy osób. Trzecie co do wielkości miasto kraju. » ...

Cypr Północny

Po inwazji wojsk tureckich w 1974 roku północna część Nikozji została stolicą tureckiej części wyspy. Żyje tu ponad połowa mieszkańców północnego Cypru. » ...

GEOGRAFIA

Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...

Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...

Na Cyprze występują rośliny charakterystyczne dla Azji Mniejszej, północnej Afryki i innych regionów otaczających basen Morza Śródziemnego.
» więcej...

» WSPÓŁCZESNY CYPR « » HISTORIA «

Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...

Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...

Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...

W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...

Starożytna sztuka Cypru łączyła wpływy sztuki Anatolii, Syrii, Egiptu, Egei, Grecji z wyspiarskim konserwatyzmem.
» więcej...