Cypr - Przewodnik Turystyczny

Uzdrowisko Ayia Napa położone jest na południowym wschodzie Cypru, 41 km od Larnaki. Nazwę uzdrowiska tłumaczy się z greckiego jako <święty las>. + więcej...

+ Przewodnik Turystyczny

Kurorty » Cypr Południowy » Wybrzeże Paralimni - Ayia Napa » Ayia Napa

Jeszcze 25 lat temu była to rybacka wioska, gdyż większość turystów wolała zatrzymywać się w niedalekim mieście Famagusta, jednakże od 1974 roku Famagusta przynależy do tureckiej części Cypru. Stąd też greccy Cypryjczycy zostali przesiedleni do Ayia Napa. Wkrótce na wybrzeżu wyrosły szykowne hotele i była wieś szybko przekształciła się w duże turystyczne centrum. Tutejsze plaże wyróżniają się jakością i pretendują do tytułu najlepszych w południowym Cyprze. Mnóstwo cichych zatok, śnieżnobiały piasek i kryształowo czyste morze - oto przyczyna popularności kurortu.

Ayia Napa popularna jest nie tylko wśród zagranicznych turystów, ale i wśród Cypryjczyków; zwłaszcza wśród młodzieży ze względu na duży wybór dyskotek, barów i restauracji (z narodową, jak i z międzynarodową kuchnią), sklepów, centrów sportowych td.

W centrum wsi stoi uroczy, średniowieczny klasztor poświęcony "bogini lasów", otoczony wysokim murem. Jego szesnastowieczny kościół znajduje się częściowo pod ziemią i jest wydrążony w skale. Na zachód od kościoła znajduje się schronisko, które należy do Światowej Rady Kościołów. Legenda głosi, że stary jawor rosnący naprzeciw południowej bramy ma ponad sześćset lat. W budynku władz miasta Ayia Napa można odwiedzić muzeum morskie.

W podziemiach miejskiego ratusza czynne jest bardzo interesujące Muzeum Życia Morza. Większość eksponatów pochodzi z prywatnej kolekcji przyrodnika George'a Tornaritisa.

Inną placówką muzealną jest Muzeum Morza Thalassa z odrestaurowanym antycznym żaglowcem z czasów Aleksandra Macedońskiego, który 2300 lat temu zatonął w pobliżu Kyrenii.

Park wodny w Ayia Napa wystrojem nawiązuje do mitologii greckiej. Można przepłynąć przez odmęty Aeolosa, bryzę Zefira lub skorzystać z kąpieli Afrodyty. Po wyjściu z wody na turystów czeka pizza Minotaura i sklep z upominkami Midasa.

Co Warto Zobaczyć w Limassol
Co Warto Zobaczyć w Okolicach Limassol
Gdzie Spać
Regiony
Komunikacja

Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...

Banki i Waluty

Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...

Telefony, Usługi Pocztowe, Radio i Telewizja, Prasa, Internet

Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...

Bezpieczeństwo, Zdrowie, Straż Pożarna

Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...

Wizy

Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...

Język

Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...

Urządzenia Elektryczne

Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...

Czas

Cypr leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej. ...

Religia

Religią dominującą na południu jest prawosławie. ...

Noclegi

Większość hoteli na Cyprze znajduje się na wybrzeżu, w miejscowościach wypoczynkowych. ...

Kuchnia

Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...

Zakupy

Cypr słynie z bogatej tradycji rękodzielniczej. Oprócz misternie haftowanych tkanin i koronek na Cyprze wyrabia się także najwyższej jakości produkty spożywcze: miody, konfitury czy nalewki. ...

Rozrywka

W ostatnich czasach powstało na Cyprze dużo czynnych do późnej nocy drink-barów. Spotkamy je przede wszystkim w głównych miastach i kąpieliskach. ...

GEOGRAFIA

Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...

Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...

Na Cyprze występują rośliny charakterystyczne dla Azji Mniejszej, północnej Afryki i innych regionów otaczających basen Morza Śródziemnego.
» więcej...

» WSPÓŁCZESNY CYPR « » HISTORIA «

Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...

Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...

Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...

W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...

Starożytna sztuka Cypru łączyła wpływy sztuki Anatolii, Syrii, Egiptu, Egei, Grecji z wyspiarskim konserwatyzmem.
» więcej...