Cypr - Przewodnik Turystyczny

Salamina (Salamis) - starożytne miasto i port leżący na Cyprze, w VII wieku p. n. e. główne miasto wyspy. Obecnie w tureckiej części wyspy, 6 km od miasta Gazimagusa. + więcej...

+ Przewodnik Turystyczny

Regiony i Miasta » Cypr Północny » Salamina

Historia Salaminy

Starożytna Salamina leżała nad rzeką Pediajos na północ od góry Hyjal na wschodzie wyspy. Według legend jej założycielem był Teukros (Teucer) syn Telamona z Salaminy greckiej. Miasto zostało założone w XII wieku p. n. e. W V w. p. n. e. została stolicą cypryjskich miast. W 450 r. p. n. e. miała miejsce bitwa pod Salaminą stoczona między flotami grecką i perską w czasie wojen perskich.

W I wieku w mieście żył święty Barnaba apostoł. Święty Paweł, Barnaba i Jan Marek głosili słowo Boże w tutejszych synagogach, miało to miejsce na początku pierwszej podróży misjonarskiej Pawła.

W 116 r. podczas powstania żydowscy rebelianci wymordowali całą nieżydowską ludność Salaminy. Powstanie zostało stłumione przez Rzymian, a Żydzi musieli opuścić miasto. Wrócili i osiedlili się w nim ponownie dopiero pod koniec XIX w.

W IV wieku Salaminę nawiedziło trzęsienie ziemi, a następnie została odbudowana jako Konstancja przez Konstantyna Wielkiego. W 367 biskupem Salaminy (Konstancji) został Epifaniusz z Salaminy, który wcześniej przez ponad trzydzieści lat był ihumenem założonego przez siebie ośrodka monastycznego w judejskim Eleutheropolis. Prace Epifaniusza są źródłem wielu informacji o wczesnym chrześcijaństwie, szczególnie o herezjach.

W VII wieku n. e. miasto zostało złupione i zburzone przez Arabów. Odkryto je ponownie w trakcie prac archeologicznych przeprowadzonych częściowo przez francusko-cypryjską naukowców przed rokiem 1974.

Salamina była ważnym ośrodkiem kultu Zeusa. W I wieku n. e. Rzymianie wznieśli tu teatr, łaźnie i palestrę, a także świątynię Zeusa. W II wieku budowle ozdobiono marmurowymi rzeźbami, w III i IV wieku wzbogacono je mozaikami. W IV wieku wybudowano tu bazylikę chrześcijańską. W pobliżu miasta znajdują się groby władców z VIII i VII wieku p. n. e. Ruiny miasta znajdują się ok. 5 km na pn. od współczesnego miasta Famagusta (na terytorium Cypru Północnego).

Do najciekawszych wykopalisk należą:

    1. Caldarium (łaźnia gorąca zdobiona abstrakcyjnymi mozaikami);

    2. Sudatorium (łaźnia parowa, którą także zdobiły liczne mozaiki);

    3. Latryny (półkolista kolumnowa budowla mieszcząca latrynę na 44 osób);

    4. Gimnazjon (miejsce ćwiczeń i zawodów sportowych otoczone kolumnadą);

    5. Akwedukt (na wschód od gimnazjonu zachowała się kamienna cysterna stanowiąca fragment akweduktu);

    6. Teatr rzymski (wzniesiony 2000 lat temu przez cesarza Augusta; mógł pomieścić 15 tysięcy widzów);

    7. Amfiteatr (zbudowany przez Rzymian na początku naszej ery).

Salamina (stanowisko archeologiczne) 9:00-13:00 i 13:-16:45 (zimą), 9:00-19:00 (latem).

Apostolos Varnavas

Monaster św. Barnaby został wzniesiony w 477 roku na zachodnim skraju nekropolii Konstancji (Salaminy), w pobliżu miejsca, w którym odnaleziono grób apostoła. Budowę kościoła i klasztoru sfinansował sam cesarz bizantyjski Zenon. Dwa wieki później zburzyli go Arabowie. Z oryginalnej budowli zachowały się jedynie fundamenty. Obecny kościół i klasztor zostały zbudowane w 1756 roku z polecenia arcybiskupa Philotheosa w czasie panowania tureckiego.

Apostolo Varnavas, 9:00-13:00 i 13:-16:45 (zimą), 9:00-19:00 (latem).

Co Warto Zobaczyć na Północnym Cyprze
Gdzie Spać
Regiony
Komunikacja

Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...

Banki i Waluty

Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...

Telefony, Usługi Pocztowe, Radio i Telewizja, Prasa, Internet

Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...

Bezpieczeństwo, Zdrowie, Straż Pożarna

Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...

Wizy

Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...

Język

Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...

Urządzenia Elektryczne

Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...

Czas

Cypr leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej. ...

Religia

Religią dominującą na południu jest prawosławie. ...

Noclegi

Większość hoteli na Cyprze znajduje się na wybrzeżu, w miejscowościach wypoczynkowych. ...

Kuchnia

Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...

Zakupy

Cypr słynie z bogatej tradycji rękodzielniczej. Oprócz misternie haftowanych tkanin i koronek na Cyprze wyrabia się także najwyższej jakości produkty spożywcze: miody, konfitury czy nalewki. ...

Rozrywka

W ostatnich czasach powstało na Cyprze dużo czynnych do późnej nocy drink-barów. Spotkamy je przede wszystkim w głównych miastach i kąpieliskach. ...

GEOGRAFIA

Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...

Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...

Na Cyprze występują rośliny charakterystyczne dla Azji Mniejszej, północnej Afryki i innych regionów otaczających basen Morza Śródziemnego.
» więcej...

» WSPÓŁCZESNY CYPR « » HISTORIA «

Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...

Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...

Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...

W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...

Starożytna sztuka Cypru łączyła wpływy sztuki Anatolii, Syrii, Egiptu, Egei, Grecji z wyspiarskim konserwatyzmem.
» więcej...