Cypr - Przewodnik Turystyczny

Kourion to jedno ze starożytnych miast-państw i jedno z najbardziej interesujących stanowisk archeologicznych na Cyprze, położone w okolicach Limassol, w odległości około 20 km od stolicy cypryjskiego winiarstwa. Fragmenty odnalezionych, najstarszych budowli pochodzą z przełomu XIII i XII wieku p. n. e. + więcej...

+ Przewodnik Turystyczny

Ciekawe Zabytki i Miejsca » Cypr Południowy » Kourion

Kourion przeżywało swój rozkwit w okresie rzymskim i na początku okresu bizantyjskiego, z których to czasów pochodzi najwięcej odkrytych budowli. Kourion uległo zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 365 r. n. e. i zostało odbudowane tylko częściowo. Do dalszego pustoszenia starożytnego miasta przyczyniły się późniejsze najazdy Arabów z VII wieku.

jest zbudowany z masywnych bloków, wyrąbanych ze skał wapiennych. Ponieważ wapień jest bardzo nietrwałym materiałem budowlanym, praktycznie żadne ozdoby, kolumny i pozostałe elementy dekoracyjne nie przetrwały upływu czasu. Konserwatorzy sztuki musieli sporo popracować, aby odbudować amfiteatr a i tak, na dzisiejszy moment, ich praca jeszcze jest daleka od ostatecznego zakończenia. Oprócz teatru, zachowało się mnóstwo innych konstrukcji i pomników - w szczególności fragmenty wspaniałych rzymskich mozaik, niegdyś ozdabiających mieszkania najbogatszych i najwybitniejszych mieszkańców miasta. Niestety, liczne zabytki zostały wywiezione przez zagranicznych zbieraczy starożytności. Jednak i tego co zostało, wystarczy, aby zadowolić najbardziej wybrednego turystę.

Wspaniały grecko-rzymski teatr zbudowany w II w. p. n. e. został znacznie rozbudowany w czasie następnych czterystu lat. Po reorganizacji mógł pomieścić do 3500 widzów.

Obecnie, w pieczołowicie odrestaurowanym amfiteatrze wystawia się musicale i sztuki teatralne.

Dom Eustoliosa, początkowo prywatna rzymska willa, stał się publicznym centrum rekreacji podczas wczesnego okresu chrześcijańskiego. Składał się z kompleksu łaźni oraz wielu sal z przepięknymi mozaikowymi podłogami (V w. n. e.).

Wczesnochrześcijańska bazylika, datowana na V stulecie, była prawdopodobnie Katedrą Kourion, z baptysterium zlokalizowanym po północnej stronie.

W Domu Achillesa i Domu Gladiatorów podziwiać można przepiękne mozaiki podłogowe. Nymphaeum, poświęcone nimfom wodnym, jest wytworną budowlą romańską. Z kolei Stadion, leżący 1 km na zachód po prawej stronie drogi do Pafos, jest datowany na II wiek n. e.

W odległości 2 km od starożytnego miasta znajduje się kolejne znamienite wykopalisko archeologiczne. Jest to kompleks budowli tworzących miejsce kultu Apolla Hylatesa, który był czczony jako bóg lasów i patron miasta Kourion.

Kourion, 19 km na zachód od Limassol, przy drodze do Pafos.

Muzeum Archeologiczne Kourion

Kolekcja znalezisk z pobliskich terenów archeologicznych wystawiona w pięknym starym domu.

Muzeum Archeologiczne Kourion, 19 km na zachód od Limassol, 4 km przed terenem Kourion w miasteczku Episkopi, tel. 25932453, pn.-pt. 9:00-14:30, czw. 9:00-14:30 i 15:00-17:00 (oprócz VII-VIII).

Co Warto Zobaczyć w Limassol
Co Warto Zobaczyć w Okolicach Limassol
Co Warto Zobaczyć w Larnace
Co Warto Zobaczyć w Okolicach Larnaki
Gdzie Spać
Regiony
Komunikacja

Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...

Banki i Waluty

Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...

Telefony, Usługi Pocztowe, Radio i Telewizja, Prasa, Internet

Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...

Bezpieczeństwo, Zdrowie, Straż Pożarna

Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...

Wizy

Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...

Język

Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...

Urządzenia Elektryczne

Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...

Czas

Cypr leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej. ...

Religia

Religią dominującą na południu jest prawosławie. ...

Noclegi

Większość hoteli na Cyprze znajduje się na wybrzeżu, w miejscowościach wypoczynkowych. ...

Kuchnia

Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...

Zakupy

Cypr słynie z bogatej tradycji rękodzielniczej. Oprócz misternie haftowanych tkanin i koronek na Cyprze wyrabia się także najwyższej jakości produkty spożywcze: miody, konfitury czy nalewki. ...

Rozrywka

W ostatnich czasach powstało na Cyprze dużo czynnych do późnej nocy drink-barów. Spotkamy je przede wszystkim w głównych miastach i kąpieliskach. ...

GEOGRAFIA

Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...

Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...

Na Cyprze występują rośliny charakterystyczne dla Azji Mniejszej, północnej Afryki i innych regionów otaczających basen Morza Śródziemnego.
» więcej...

» WSPÓŁCZESNY CYPR « » HISTORIA «

Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...

Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...

Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...

W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...

Starożytna sztuka Cypru łączyła wpływy sztuki Anatolii, Syrii, Egiptu, Egei, Grecji z wyspiarskim konserwatyzmem.
» więcej...