Cypr - Przewodnik Turystyczny

Zwiedzanie tej części wyspy najlepiej zacząć od Pafos, w którym skupia się większość hoteli i cała turystyczna infrastruktura. Znajduje się tutaj również mnóstwo zabytków, dzięki którym Pafos zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. + więcej...

+ Przewodnik Turystyczny

Regiony i Miasta » Cypr Zachodni » PAFOS » Co warto zobaczyć w Pafos

Zamek w Pafos (zdjęcie powyżej)

Bizantyjski fort wzniesiony w Pafos u wejścia do portu. Zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pierwsza forteca broniąca dostępu do portu w Pafos została wzniesiona w czasie przynależności wyspy do Cesarstwa Bizantyńskiego. W XIII w. obiekt przebudowały wojska francuskie. W czasie walk wenecko-tureckich w 1570 roku Wenecjanie zniszczyli twierdzę.

Po opanowaniu Cypru przez Turcję został zmodernizowany i ponownie przystosowany do celów obronnych. Następnie pełnił funkcje więzienne, a po przejęciu Cypru przez Wielką Brytanię stał się magazynem soli. Uznany w roku 1935 za zabytek, pełni od tej pory głównie funkcje kulturalne.

Zamek w Pafos, port w Pafos, tel. 26932841, codz. VI-IX 9:00-18:00, IX-V 9:00-17:00.

Mozaiki w Pafos

Słynne mozaiki z Pafos, kunsztownie ułożone z drobniutkich kamyków, szkła i innych materiałów, zdobiły rzymskie wille wzniesione nieopodal portu. Do zwiedzania udostępniono cztery budynki.

Dom Dionizosa. Mozaika podłogowa w tym domu zajmuje 2 tys. m2. Z wiszących drewnianych kładek i chodników można podziwiać między innymi tryumfalną procesję z Dionizosem jadącym w rydwanie zaprzężonym w dwa lamparty, alegorie czterech pór roku, sceny polowania i wyrobu wina, Narcyza wpatrującego się w swoje oblicze w sadzawce, Kastora i Polluksa - potomstwo Ledy i Zeusa, Fedrę z Hipolitem i małym amorkiem, Ganimedesa porywanego przez Zeusa pod postacią orła, tragedię Pyrama i Tysbe, Neptuna szalejącego za Amymone, Dafne uciekającą przed Apollinem i wiele innych.

Dom Ajona. Zdobi go mozaika złożona z pięciu połączonych scen. W cyklu tym został zawarty kanon wierzeń pogańskich Greków.

Willa Tezeusza. Składa się z szeregu wykwintnych sal o łącznej powierzchni 9600 m2. Jedną z sal zdobi okrągła mozaika o misternie dekorowanych brzegach przedstawiająca Tezeusza walczącego w kreteńskim labiryncie z Minotaurem.

Dom Orfeusza. Znajduje się tutaj mozaika przedstawiająca Orfeusza oczarowującego swoim śpiewem dzikie zwierzęta.

Mozaiki w Pafos, Odos Kyriakou Nikolaou, tel. 26306217, codz. VI-VIII 8:00-19:30, IX-V 8:00-17:00.

Muzeum Archeologiczne

Muzeum prezentuje przedmioty z różnych epok historycznych (od VIII w. p. n. e. do końca rządów weneckich, czyli ok. roku 1575) wyeksponowane w pięciu salach w porządku chronologicznym. Warto zwrócić uwagę na piękne wyroby ceramiczne i biżuterię z okresu miedzi, mumię dziewczynki z III w. p. n. e., zestaw rzymskich narzędzi chirurgicznych.

Muzeum Archeologiczne, Leoforos Georgiou Griva Digeni 43, Pafos, tel. 26306215, pn.-pt. 9:00-17:00, Sb. 10:00-13:00.

Kolumna Św. Pawła

W dolnym Pafos przetrwały pozostałości Ayia Kyriaki, największej wczesnochrześcijańskiej bazyliki na Cyprze, siedmionawowej pełniącej najprawdopodobniej funkcję katedry aż do VII w., gdy budowla została zburzona przez Arabów. W ruinach zachowała się efektowana mozaika podłogowa z geometrycznym wzorem datowana na okres od IV do VI wieku, jednak największe zainteresowanie wzbudza jedna z kilku wolno stojących marmurowych kolumn. Legenda głosi, że św. Paweł, który przybył do Pafos w 45 r., by nawrócić rzymskiego gubernatora Sergiusa Paulusa, wymierzono przy niej karę chłosty.

Pośród ruin bazyliki wznosi się trzynastowieczny bizantyjski kościół PanAyia Chrysopolitissa (Matki Boskiej Złotego Miasta) obecnie dzierżawiony przez biskupa Pafos dla lokalnej wspólnoty katolickiej i anglikańskiej.

Kolumna św. Pawła, Odos Pafias Afroditis, Pafos, non stop.

Muzeum Bizantyjskie

Ciekawa kolekcja eksponatów z okresu bizantyjskiego; bardzo bogata kolekcja ikon bizantyjskich z okresu od VII do XVIII wieku, z najstarszą ikoną odkrytą do tej pory na Cyprze z VII-VIII wieku.

Muzeum Bizantyjskie, Andrea Ioannou 3, obok Biskupstwa, tel. 26931393, pn.-pt. 9-17, Sb. 10-13.

Muzeum Etnograficzne

Interesująca prywatna kolekcja najrozmaitszych eksponatów, od ery neolitycznej do czasów współczesnych.

Museum Etnograficzne, Exo Vrysis 1, tel. 26932010, X-IV pn.-pt. 9:00-13:00 I 14:00-17:00, sb. 9:00-13:00, V-IX pn.-pt. 9:00-13:00 I 15:00-19:00, sb. 10:00-13:00.

Średniowieczny Port w Pafos

Pierwotnie fort bizantyjski zbudowany w celu ochrony portu; w XIII wieku został przebudowany przez Lusignanów, częściowo wyburzony przez Wenecjan w 1570 roku i odbudowany przez Otomanów po tym, jak opanowali wyspę w XVI wieku.

Średniowieczny port w Pafos, Przystań Kato Pafos.

Kościół Ayia Solomoni

Pierwotnie katakumby chrześcijańskie, w których zachowało się kilka dwunastowiecznych fresków. Według tradycji, święte drzewo rosnące przed wejściem jest w stanie uleczyć osobę, która zawiesi na jego gałęzi jakąś osobistą rzecz.

Kościół Ayia Solomoni, Kato Pafos, Leoforos Agiou Pavlou.

Park Archeologiczny Kato Pafos

Wpisanie archeologicznego obszaru Kato Pafos na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1980 r. spowodowało narodziny idei stworzenia Planu Generalnego, którego głównym celem jest ochrona i utrzymanie pozostałości archeologicznych oraz promocja i zapewnienie zintegrowanej informacji dla odwiedzających. W tej części Kato Pafos odnajdziemy ślady przeszłości od czasów prehistorycznych poprzez okres rzymski aż do średniowiecza. Nadzwyczajne mozaikowe podłogi w czterech willach z okresu romańskiego to najlepsze przykłady tutejszych znalezisk. Inne interesujące i ważne z punku widzenia historii budynki to Asklipeio, Odeon, wczesnochrześcijańska bazylika i fort Saranta Kolones.

Odeon Pafos

Mały odeon (II w.) zbudowany z dokładnie ociosanych bloków wapiennych. Latem używany jako miejsce przedstawień muzycznych i teatralnych. W pobliżu znajdują się pozostałości starożytnych murów miejskich, rzymska Agora i budynek poświęcony Asklepiosowi, bogowi medycyny.

Odeon Pafos, Kato Pafos.

Bazylika Panayia Limeniotissa

Wzniesiona na początku V wieku, poświęcona "Naszej Pani Portu", została prawie całkowicie zniszczona w VII wieku podczas najazdów arabskich.>

Bazylika PanAyia Limeniotissa, Kato Pafos, okolice przystani.

Kościół Theoskepasti

Theoskepasti oznacza "ukryty przez Boga". Zgodnie z tradycją podczas najazdów arabskich Bóg zesłał mgłę, aby ochronić pierwotny kościół. Obecny kościół został zbudowany w 1923 roku.

Kościół Theoskepasti, Kato Pafos.

Łaźnia

Datowana na okres turecki, funkcjonowała do wczesnych lat pięćdziesiątych. Budowla z kamiennym sklepieniem składa się z trzech głównych obszarów: recepcji, obszaru pośredniego i z głównej łaźni. Budynek został odnowiony z przeznaczeniem na Centrum Kulturalne.

Łaźnia, okolice dawnego rynku w Pafos.

Grobowce Królewskie

Duża starożytna nekropolia usytuowana na północny zachód od Pafos.

Kompleks składa się z około stu podziemnych grobowców, które wykuto w litej skale. Powstawały one pomiędzy IV w. p. n. e. a III w. n. e. (większa część z nich datowana jest na IV wiek przed Chrystusem). W niektórych z nich można znaleźć kolumny w stylu doryckim, na ścianach zachowały się również pozostałości fresków. Mimo że nekropolia była znana i badana od wieków systematycznie, prace archeologiczne rozpoczęły się w niej dopiero z końcem lat siedemdziesiątych XX wieku.

Wbrew nazwie w grobowcach nie spoczął żaden król; chowano w nich pafijskich arystokratów i innych dostojników, wśród nich namiestników zarządzających wyspą. "Królewskość" grobowców odnosi się głównie do ogromu całego kompleksu.

Grobowce królewskie, Leoforos Tafon ton Vasileion, tel. 26306295, VI-VII 8:00-19:30, IX-V 8:00-17:00.

Co Warto Zobaczyć na Zachodnim Cyprze
Gdzie Spać
Regiony
Komunikacja

Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...

Banki i Waluty

Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...

Telefony, Usługi Pocztowe, Radio i Telewizja, Prasa, Internet

Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...

Bezpieczeństwo, Zdrowie, Straż Pożarna

Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...

Wizy

Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...

Język

Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...

Urządzenia Elektryczne

Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...

Czas

Cypr leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej. ...

Religia

Religią dominującą na południu jest prawosławie. ...

Noclegi

Większość hoteli na Cyprze znajduje się na wybrzeżu, w miejscowościach wypoczynkowych. ...

Kuchnia

Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...

Zakupy

Cypr słynie z bogatej tradycji rękodzielniczej. Oprócz misternie haftowanych tkanin i koronek na Cyprze wyrabia się także najwyższej jakości produkty spożywcze: miody, konfitury czy nalewki. ...

Rozrywka

W ostatnich czasach powstało na Cyprze dużo czynnych do późnej nocy drink-barów. Spotkamy je przede wszystkim w głównych miastach i kąpieliskach. ...

GEOGRAFIA

Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...

Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...

Na Cyprze występują rośliny charakterystyczne dla Azji Mniejszej, północnej Afryki i innych regionów otaczających basen Morza Śródziemnego.
» więcej...

» WSPÓŁCZESNY CYPR « » HISTORIA «

Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...

Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...

Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...

W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...

Starożytna sztuka Cypru łączyła wpływy sztuki Anatolii, Syrii, Egiptu, Egei, Grecji z wyspiarskim konserwatyzmem.
» więcej...