Cypr - Przewodnik Turystyczny

Zwiedzanie tej części wyspy najlepiej zacząć od Pafos, w którym skupia się większość hoteli i cała turystyczna infrastruktura. Znajduje się tutaj również mnóstwo zabytków, dzięki którym Pafos zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. + więcej...

+ Przewodnik Turystyczny

Regiony i Miasta » Cypr Zachodni » Co warto zobaczyć CZ. I » CZ. II » CZ. III » CZ. IV

Półwysep Akamas (zdjęcie powyżej)

Półwysep Akamas jest jednym z najczęściej odwiedzanych regionów Cypru. To w końcu właśnie z tym miejscem związana jest mityczna opowieść o narodzinach greckiej bogini - Afrodyty.

Półwysep można zwiedzać na własną rękę, ale istnieje także możliwość wykupienia wycieczki fakultatywnej na Akamas. Biura podróży bardzo często oferują swoim klientom Safari Kamas, czyli objazd jeepem po całym przepięknym regionie.

Zwiedzanie Półwyspu Akamas najlepiej rozpocząć od przejrzenia przewodnika i zaznaczenia na mapie miejsc, które nas najbardziej interesują. Jeśli zdajemy się na biuro podróży, trasa zostanie zaplanowana odgórnie. Zazwyczaj przejażdżka rozpoczyna się od objazdu po Parku Krajobrazowym Akamas w kierunku zachodniego wybrzeża Cypru, czyli do miejsca narodzin Afrodyty. Znajduje się tu bowiem jedna z najczystszych plaż Lara, na której każdego roku żółwie zielone składają swoje jaja.

Najpiękniejszy widok stanowią tutejsze skały rozciągające się wzdłuż całego wybrzeża. W ogólnodostępnych przewodnikach ciężko jest znaleźć jakiekolwiek informacje na temat zabytków architektonicznych w regionie Akamas. Wszystko dlatego, że obszary te, ze względu na swoją wysoką wartość przyrodniczą, są praktycznie nienaruszone przez człowieka.

Warto przemierzyć piechotą któryś z licznych szlaków turystycznych i podziwiać dziewiczą naturę. Jeden z takich szlaków wiedzie obok Łaźni Afrodyty; ponoć sama bogini zażywała tutaj kąpieli.

Każdy kto był na Półwyspie Akamas, na pewno nie żałował tej decyzji. Kontakt z naturą, a także niezapomniane widoki sprawiają, że wielu turystów powraca tutaj wielokrotnie. Panują tu też fantastyczne warunki do nurkowania, zarówno amatorskiego, jak i bardziej zaawansowanego, z profesjonalnym sprzętem.

Zatoka Lara

Dostęp do plaży jest ograniczony, gdyż nie ma tu udeptanych ścieżek, ale tutejsze widoki bez wątpienia są warte poniesienia trudów wędrówki. Trudno się tu dostać standartowym autem, ponieważ drogi nie posiadają twardego podłoża, także sugerowany środek lokomocji to samochód z napędem na cztery koła lub po prostu wybranie się na pieszą wycieczkę.

Gdy się tu dostaniemy, zastane widoki upewnią nas jedynie, że trud się opłacił. Ciągnący się całymi milami, idealnie zachowany, piaszczysty krajobraz sprawia, że sceneria Lara zapiera dech w piersiach. Jest to także idealna alternatywa dla zatłoczonych plaż położonych w innych regionach wyspy. Lara Bay jest znana z doskonale zachowanego charakteru całej okolicy, z wieloma przepięknymi odmianami tutejszej fauny i flory. Tutejsze najsławniejsze okazy to Zielony Żółw oraz Żółw Olbrzymi. Część plaży zamieszkana przez te niesamowite stworzenia jest chroniona. Można tutaj ochotniczo zatrudnić się do pomocy na zasadzie wolontariatu, a zarazem przyjrzeć się bliżej życiu żółwi. Kolejną tutejszą atrakcją jest restauracja usytuowana na wolnym powietrzu zaraz przy plaży. Oferowane tu potrawy są niezwykle smaczne. To doskonałe miejsce, gdzie można oderwać się od zgiełku codziennego życia i spędzić chociaż jeden dzień na łonie natury.

Zatoka Lara, 30 km na północ od Pafos, dojazd drogami E701, E714 i F706.

Region Laona

W pobliżu miasta Poli Chrysochous i obszaru Akamas, około 600 m n. p. m. leżą wioski Laony z panoramicznym widokiem na cały teren, np. Ineia, Drouseia, Kathikas. W Ineia można zobaczyć muzeum wyplatania koszy. Centrum informacji Laona/Akamas znajduje się w odnowionym budynku szkoły w centrum Kathikas.

Co Warto Zobaczyć na Zachodnim Cyprze
Co Warto Zobaczyć w Pafos
Gdzie Spać
Regiony
Komunikacja

Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...

Banki i Waluty

Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...

Telefony, Usługi Pocztowe, Radio i Telewizja, Prasa, Internet

Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...

Bezpieczeństwo, Zdrowie, Straż Pożarna

Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...

Wizy

Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...

Język

Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...

Urządzenia Elektryczne

Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...

Czas

Cypr leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej. ...

Religia

Religią dominującą na południu jest prawosławie. ...

Noclegi

Większość hoteli na Cyprze znajduje się na wybrzeżu, w miejscowościach wypoczynkowych. ...

Kuchnia

Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...

Zakupy

Cypr słynie z bogatej tradycji rękodzielniczej. Oprócz misternie haftowanych tkanin i koronek na Cyprze wyrabia się także najwyższej jakości produkty spożywcze: miody, konfitury czy nalewki. ...

Rozrywka

W ostatnich czasach powstało na Cyprze dużo czynnych do późnej nocy drink-barów. Spotkamy je przede wszystkim w głównych miastach i kąpieliskach. ...

GEOGRAFIA

Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...

Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...

Na Cyprze występują rośliny charakterystyczne dla Azji Mniejszej, północnej Afryki i innych regionów otaczających basen Morza Śródziemnego.
» więcej...

» WSPÓŁCZESNY CYPR « » HISTORIA «

Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...

Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...

Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...

W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...

Starożytna sztuka Cypru łączyła wpływy sztuki Anatolii, Syrii, Egiptu, Egei, Grecji z wyspiarskim konserwatyzmem.
» więcej...