Cypr - Przewodnik Turystyczny

Zwiedzanie tej części wyspy najlepiej zacząć od Pafos, w którym skupia się większość hoteli i cała turystyczna infrastruktura. Znajduje się tutaj również mnóstwo zabytków, dzięki którym Pafos zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. + więcej...

+ Przewodnik Turystyczny

Regiony i Miasta » Cypr Zachodni » Co warto zobaczyć CZ. I » CZ. I » CZ. III » CZ. IV

Lempa (zdjęcie powyżej)

W wiosce Lempa wykopaliska wydobyły na światło dzienne pozostałości osady z epoki miedzi (3500 p. n. e.). W pobliżu tego miejsca wzniesiono repliki dwóch domów z tego okresu.

Lempa, 5 km od Pafos.

Kościół Ayia Paraskevi

Jeden z najbardziej interesujących kościołów bizantyjskich na wyspie datowany na IX wiek. Bazylikę zdobi pięć kopuł tworzących krzyż oraz przepiękne malowidła ścienne datowane na IX-XV w.

Kościół Ayia Paraskevi, wieś Geroskipou, 3 km na wschód od Pafos, tel. 26961859

Kościół Panayia Chryseleousa

Kompleks dwóch kościołów. Starszy - północny, zwieńczony kopułą, ma kształt krzyża o równych bokach i pochodzi prawdopodobnie z XII wieku. W XVIII wieku do części południowej został dobudowany kościół o sklepieniu beczkowym. Do naszych czasów zachowały się szesnastowieczne ikony.

Kościół PanAyia Chryseleousa, wieś Polemi.

Metochi Monis Kykkou

W północno-zachodniej części wsi można zobaczyć ciekawą grupę budynków o tradycyjnej architekturze zwanych 'Metochi tou Kykkou'. Obecnie mieści się tu centrum kulturalne lokalnej społeczności.

Metochi Monis Kykkou, wieś Polemi.

Bazylika Agios Georgios i Fontanny W Pegeia

W pobliżu wioski rybackiej, 4,5 km od wsi Pegeia, odkryto ruiny dwóch wczesnochrześcijańskich bazylik. Dobrze zachowały się podłogi mozaikowe z motywami zwierzęcymi. Prawdopodobnie w czasach wczesnego chrześcijaństwa było to bardzo ważne miejsce kultu. Nad morzem znajdują się wydrążone w skale grobowce z czasów rzymskich. Pegeia słynie także z fontann.

Bazylika Agios Georgios i fontanny w Pegeia, wieś Pegeia, 19 km na pn.-zach. od Pafos.

Maa-Palaiokastro

Jest to obszar, na którym mieszkali pierwsi starożytni Grecy, którzy wyemigrowali na Cypr ok. 1200 roku p. n. e. po upadku Królestwa Mykeńskiego. Miejsce to jest bardzo ważne dla Cypru, ponieważ właśnie tutaj narodził się i rozwinął cypryjski hellenizm. Miejscowe małe muzeum o niezwykłej architekturze jest dziełem Andrea Bruno, profesora na Uniwersytecie w Turynie i jednego z najwybitniejszych architektów. Muzeum przedstawia historię kolonizacji Cypru przez Greków mykeńskich.

Maa - Palaiokastro, Zatoka Koralowa (Coral Bay) - 9 km od Pafos.

Klasztor Agios Neofytos

Założony pod koniec XII wieku przez cypryjskiego pustelnika i pisarza Neofytosa 'Egkleistra'. Miejsce wydrążone w skale przez pustelnika zawiera wspaniałe bizantyjskie freski datowane na XII-XV wiek. W kościele klasztornym ozdobionym pięknymi ikonami z okresu postbizantyjskiego z XVI wieku znajduje się niezwykle interesujące muzeum.

Klasztor Agios Neofytos, 9 km na północ od Pafos, IV-IX 9:00-13:00 i 14:00-18:00, X-III 9:00-16:00.

Klasztor Chrysorrogiatissa

Położony w pięknej okolicy klasztor założony w XII wieku poświęcony 'Naszej Bogini Złotego Granatu'. Klasztor, którego obecny budynek ukończono w 1770 r., posiada kolekcję ikon i skarbów o ogromnym znaczeniu. Co roku 15 sierpnia odbywa się tu wielkie święto. Natomiast stara klasztorna winnica produkuje jedyne z najlepszych win cypryjskich. Można tu dokonać degustacji wina, z produkcji którego zakonnicy słyną od wieków.

Klasztor Chrysorrogiatissa, 40 km na północny wschód od Pafos, należy skręcić w prawo przed wioską Stroumpi, do klasztoru można także dotrzeć z Klasztoru Kykkos przez las, codz. 9:00-19:00.

Co Warto Zobaczyć na Zachodnim Cyprze
Co Warto Zobaczyć w Pafos
Gdzie Spać
Regiony
Komunikacja

Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...

Banki i Waluty

Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...

Telefony, Usługi Pocztowe, Radio i Telewizja, Prasa, Internet

Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...

Bezpieczeństwo, Zdrowie, Straż Pożarna

Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...

Wizy

Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...

Język

Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...

Urządzenia Elektryczne

Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...

Czas

Cypr leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej. ...

Religia

Religią dominującą na południu jest prawosławie. ...

Noclegi

Większość hoteli na Cyprze znajduje się na wybrzeżu, w miejscowościach wypoczynkowych. ...

Kuchnia

Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...

Zakupy

Cypr słynie z bogatej tradycji rękodzielniczej. Oprócz misternie haftowanych tkanin i koronek na Cyprze wyrabia się także najwyższej jakości produkty spożywcze: miody, konfitury czy nalewki. ...

Rozrywka

W ostatnich czasach powstało na Cyprze dużo czynnych do późnej nocy drink-barów. Spotkamy je przede wszystkim w głównych miastach i kąpieliskach. ...

GEOGRAFIA

Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...

Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...

Na Cyprze występują rośliny charakterystyczne dla Azji Mniejszej, północnej Afryki i innych regionów otaczających basen Morza Śródziemnego.
» więcej...

» WSPÓŁCZESNY CYPR « » HISTORIA «

Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...

Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...

Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...

W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...

Starożytna sztuka Cypru łączyła wpływy sztuki Anatolii, Syrii, Egiptu, Egei, Grecji z wyspiarskim konserwatyzmem.
» więcej...