Cypr - Przewodnik Turystyczny

LARNAKA (dawn. Kition) - miasto na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru. W starożytności nazywało się ono Kition (łac. Citium). W roku 2008 zamieszkiwało tu 52 tysięcy osób. Trzecie co do wielkości miasto kraju.

Z chwilą podziału Cypru na dwie części lotnisko w Nikozji wstrzymało swoją działalność, a lotnisko w Larnace otrzymało status międzynarodowego, dzięki czemu miasto szybko przekształciło się w największe turystyczne i transportowe centrum regionu. + więcej...

+ Przewodnik Turystyczny

Regiony i Miasta » Cypr Południowy » Larnaka » Okolice Larnaki

Lefkara (zdjęcie powyżej)

Malownicza wioska słynąca z koronek zwanych 'lefkaritika' oraz z wyrobów ze srebra. Zgodnie z legendą, miasteczko odwiedził sam Leonardo da Vinci, by kupić haftowany obrus na ołtarz, który następnie ofiarował katedrze w Mediolanie. Warto odwiedzić piękny dom Patsalosa, gdzie mieści się muzeum wyrobów srebrnych i koronek. Z kolei jednonawowy kościół Michała Archanioła w Kato Lefkara warto odwiedzić ze względu na malowidła ścienne z późnego wieku XII. W Pano Lefkara znajduje się natomiast kościół św. Krzyża z pięknym osiemnastowiecznym ikonostasem, a także z trzynastowiecznym srebrnym krzyżem. Także i tu w święto Podniesienia Krzyża (13 i 14 września) odbywa się religijny odpust.

Lefkara, 8 km od Skarinou, obok drogi Nikozja-Limassol, 40 km od Larnaki.

Meczet Hala Sultan Tekke

Wybudowany w 1816 r. nad grobowcem Umm Haram, według legendy krewnej Proroka Mahometa, która zmarła w tym miejscu w 649 r. podczas pierwszego najazdu Arabów. Meczet jest ważnym miejscem muzułmańskich pielgrzymek, sklasyfikowanym tuż za świątyniami w Mekce, Medynie i meczetem w Jerozolimie.

Meczet Hala Sultan Tekke, 5 km na zachód od Larnaki, przy drodze do Kiti, niedaleko portu lotniczego w Larnace, 9:00-17:00 (VI-VIII 7:30-19:30).

Kościół Angeloktisti

Angeloktisti znaczy "wybudowany przez zastępy aniołów". Ten jedenastowieczny bizantyjski kościół wzniesiono na ruinach wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Oryginalna absyda przetrwała wraz z jednym z najlepszych przykładów sztuki bizantyjskiej, mozaiki Dziewicy Marii i Dzieciątka pomiędzy dwoma archaniołami (VI w.), która może się równać z mozaiką z Rawenny.

Kościół Angeloktisti, miasteczko Kiti, 7 km na zachód od Larnaki, 8:00-12:00 i 14:00-16:00.

Kaplica Królewska

Kaplica wybudowana przez lusignańskiego króla Janusa w 1421 r. Na jednej ze ścian można tam obejrzeć malowidła przedstawiające króla z jego żoną, Charlotte de Bourbon. Kaplica jest uważana za jedną z najważniejszych budowli z epoki frankońskiej.

Kaplica Królewska, miasteczko Pyrga, 35 km na południe od Nikozji, 32 km od Larnaki.

Kościół Agios Effimianos

W miasteczku Lysi znajduje się bizantyjski kościół Agios Effimianos. Jego zwiedzanie jest niestety niemożliwe, ponieważ zabytek znajduje się w części Cypru okupowanej przez Turków. Po inwazji w 1974 r. czternastowieczne freski zostały zdemontowane, podzielone na 38 części i przemycone za granicę. Odnaleziono je w Monachium, gdzie rząd Cypru wraz z fundacją Melin z USA odkupił freski. Zgodnie z umową, przed powtórnym przywiezieniem na Cypr freski trafiły na piętnaście lat do Houston. Tymczasem mieszkańcy Lysi wybudowali, na wzór starego, nowy kościół, w którym wystawione są repliki fresków.

Kościół Agios Effimianos, okolice klasztoru Stavrovouni, na terenie Kornos.

Choirokoitia

Starożytna część Choirokoitia w roku 1998 została wpisana na światową listę Dziedzictwa Kultury UNESCO. Są to pozostałości neolitycznej osady zachowanej do naszych czasów w bardzo dobrym stanie, daleko lepszym niż inne tego typu osady, nie tylko na Cyprze, ale w całej wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Położona była na zboczu wzgórza w pobliżu rzeki Maroni. Ówcześni mieszkańcy żyli w okrągłych domostwach z kamienia i gliny. W wielu odkrytych przez archeologów domach pod podłogą znajdowały się groby. Zmarłych grzebano w pozycji embrionalnej, wkładając do grobów dary i przedmioty osobiste, a na piersi kładziono ciężkie kamienie, żeby uniemożliwić im powrót do świata żywych. Mieszkańcy Choirokoitia, których liczba w szczytowym okresie rozwoju osady dochodziła do dwóch tysięcy, stanowili dobrze zorganizowaną wspólnotę rolniczą. Uprawiali żyzną ziemię, polowali, hodowali kozy, przędli i tkali, wyrabiali z gliny figurki i potrzebne im przedmioty. Głównym celem Planu Rozwoju Choirokoitia jest zachowanie autentyczności miejsca, ochrona zarówno środowiska naturalnego, jak i stworzonego przez człowieka, oraz rozsławienie tego miejsca poprzez utworzenie Centrum Turystycznego. Do tej pory zrekonstruowano pięć domostw. Położone blisko siebie, zostały odbudowane zgodnie z dostępnymi wiadomościami o budownictwie neolitu, przy użyciu tych samych metod i materiałów. Domy wyposażono w kopie przedmiotów i sprzętów odnalezionych podczas prac wykopaliskowych.

Choirokoitia, około 32 km od Larnaki i 48 km na południe od Nikozji, obok autostrady Nikozja-Limassol, tel. 24322710, codz. 9:00-17:00, pn.-pt. 9:00-19:30 (latem).

Kalavasos-Tenta

W okolicach miasteczka Kalavasos leży Tenta, jedna z najważniejszych neolitycznych osad na Cyprze, pochodząca z 7000 r. p.n.e.

Kalavasos - Tenta, 40 km od Larnaki, 2,5 km z dala od drogi Nikozja-Limassol.

Agios Minas

Piętnastowieczny klasztor z kościołem. Zakonnice, poza sprawowaniem kultu, zajmują się malowaniem ikon, uprawą kwiatów i owoców, a także hodowlą pszczół. Można u nich kupić bardzo dobry miód.

Agios Minas, okolice Lefkary, pn.-pt 12:00-15:00.

Kościół Agios Antonis

Jeden z najważniejszych kościołów bizantyjskich na Cyprze, prawdopodobnie z IX wieku. Jest to trójkopułowa bazylika, która przechodziła wiele rekonstrukcji i napraw. Należy zwrócić uwagę na malowidła ścienne z IX, XI, i XIII wieku.

Kościół Agios Antonis, wieś Kellia.

Co Warto Zobaczyć w Larnace
Co Warto Zobaczyć w Okolicach Larnaki
Co Warto Zobaczyć w Limassol
Co Warto Zobaczyć w Okolicach Limassol
Gdzie Spać
Regiony
Komunikacja

Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...

Banki i Waluty

Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...

Telefony, Usługi Pocztowe, Radio i Telewizja, Prasa, Internet

Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...

Bezpieczeństwo, Zdrowie, Straż Pożarna

Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...

Wizy

Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...

Język

Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...

Urządzenia Elektryczne

Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...

Czas

Cypr leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej. ...

Religia

Religią dominującą na południu jest prawosławie. ...

Noclegi

Większość hoteli na Cyprze znajduje się na wybrzeżu, w miejscowościach wypoczynkowych. ...

Kuchnia

Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...

Zakupy

Cypr słynie z bogatej tradycji rękodzielniczej. Oprócz misternie haftowanych tkanin i koronek na Cyprze wyrabia się także najwyższej jakości produkty spożywcze: miody, konfitury czy nalewki. ...

Rozrywka

W ostatnich czasach powstało na Cyprze dużo czynnych do późnej nocy drink-barów. Spotkamy je przede wszystkim w głównych miastach i kąpieliskach. ...

GEOGRAFIA

Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...

Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...

Na Cyprze występują rośliny charakterystyczne dla Azji Mniejszej, północnej Afryki i innych regionów otaczających basen Morza Śródziemnego.
» więcej...

» WSPÓŁCZESNY CYPR « » HISTORIA «

Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...

Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...

Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...

W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...

Starożytna sztuka Cypru łączyła wpływy sztuki Anatolii, Syrii, Egiptu, Egei, Grecji z wyspiarskim konserwatyzmem.
» więcej...