Cypr - Przewodnik Turystyczny

Zwiedzanie tej części wyspy najlepiej zacząć od Pafos, w którym skupia się większość hoteli i cała turystyczna infrastruktura. Znajduje się tutaj również mnóstwo zabytków, dzięki którym Pafos zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. + więcej...

+ Przewodnik Turystyczny

Regiony i Miasta » Cypr Zachodni » Noclegi

PAFOS:

'Kissos Hotel', Verenigis St., tel. 26936111, www.swaypage.com/kissos, kissos@kissos.com.cy. Usytuowany 500 m od morza; stosunkowo tani.

'New Olympus Hotel', Byron St. 12, tel. 26932020, fax 26932031, www.newolympus.com, info@newolympus.com. Najstraszy hotel w Pafos, w stylu kolonialnym; stosunkowo tani.

'Roman Hotel', Tomb of the Kings Rd., tel. 26945411, fax 26946834, www.romanhotel.com.cy, romanhtl@cytanet.com.cy. Elegancki hotel stylizowany na rzymską posiadłość; niedrogi.

'Alexander The Great', Poseidon Ave., tel. 26965000, fax 26965100, www.kanikahotels.com, alexander@cytanet.com.cy. Pokoje hotelowe z widokiem na morze, hotel znajduje się w otoczeniu zieleni; dość drogi.

'Elysium Mediterranean Beach Resort', Queen's Verenikis Ave., tel. 26844444, fax 26844333, www.elysium.com.cy, info@elysium.com.cy. Elegancki hotel nad brzegiem morza; dysponuje prywatną plażą i przystanią jachtową; drogi.

'Paphos Amathus Beach', Poseidon Ave., tel. 26883300, fax 26883333, www.pamathus.com.cy, pamathus@amathus.com.cy. Luksusowy hotel należący do znanej cyprysjkiej sieci hotelowej; drogi.

NOCLEGI POZA PAFOS:

Chlorakas: 'Azia Beach, Akamas Rd., tel. 26845100, fax 26845200, www.aziahotel.com, info@aziahotel.com. Hotel leży 6 km na północ od Pafos; ma prywatną plażę i przystań oraz kompleks basenów; drogi.

Geroskipou: 'Ledra Beach', Theas Aphrodites Ave., tel. 26964848, fax 26964611, www.louishotels.com. Pokoje wychodzą na morze i prywatna marinę hotelową; dość drogi.

Latchi: 'Anassa', tel. 26888000, fax 26322900, www.thanoshotels.com, resanassa@thanoshotels.com. Najbardziej luksusowy hotel na Cyprze; pięknie położony; drogi.

Pegeia: 'Leptos Coral Beach', tel. 26621601, fax 26621742, www.coral.com.cy, info@coral.com.cy. Położony 12 km na północ od Pafos, w Zatoce Koralowej; prywatna plaża; widok na morze; drogi.

Polis: 'Bougainvillea Apartments & Villas', tel. 26812250, fax 26322203, www.bougainvillea.com.cy, reservations@bougainvillea.com.cy. Z hotelu jest blisko zarówno na plażę, jak I do centrum miasta; niedrogi.

Polis: 'Natura Beach Hotel & Villas', tel. 26323111, fax 26322822, www.natura.com.cy, natura@cytanet.com.cy. Hotel rodzinny, położony tuż przy samej plaży, z pięknym widokiem na zatokę; oprócz pokoi można wynająć jedne z pięciu domków; niedrogi.

Zatoka Koralowa: 'Crown', Coral Bay Ave., tel. 26813800, fax 26813888, www.crownresortsgroup.com. Hotel czterogwiazdkowy; dość drogi.

Co Warto Zobaczyć w Pafos
Co Warto Zobaczyć na Zachodnim Cyprze
Regiony
Komunikacja

Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...

Banki i Waluty

Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...

Telefony, Usługi Pocztowe, Radio i Telewizja, Prasa, Internet

Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...

Bezpieczeństwo, Zdrowie, Straż Pożarna

Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...

Wizy

Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...

Język

Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...

Urządzenia Elektryczne

Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...

Czas

Cypr leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej. ...

Religia

Religią dominującą na południu jest prawosławie. ...

Noclegi

Większość hoteli na Cyprze znajduje się na wybrzeżu, w miejscowościach wypoczynkowych. ...

Kuchnia

Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...

Zakupy

Cypr słynie z bogatej tradycji rękodzielniczej. Oprócz misternie haftowanych tkanin i koronek na Cyprze wyrabia się także najwyższej jakości produkty spożywcze: miody, konfitury czy nalewki. ...

Rozrywka

W ostatnich czasach powstało na Cyprze dużo czynnych do późnej nocy drink-barów. Spotkamy je przede wszystkim w głównych miastach i kąpieliskach. ...

GEOGRAFIA

Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...

Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...

Na Cyprze występują rośliny charakterystyczne dla Azji Mniejszej, północnej Afryki i innych regionów otaczających basen Morza Śródziemnego.
» więcej...

» WSPÓŁCZESNY CYPR « » HISTORIA «

Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...

Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...

Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...

W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...

Starożytna sztuka Cypru łączyła wpływy sztuki Anatolii, Syrii, Egiptu, Egei, Grecji z wyspiarskim konserwatyzmem.
» więcej...