Cypr - Przewodnik Turystyczny

Łańcuch gór Troodos przecina zachodnią część Cypru. Latem można tu znaleźć chłód i odpoczynek od skwaru wybrzeża, zimą zaś warunki do uprawiania sportów zimowych. W górach tych odnajdziemy bizantyjskie klasztory, kościoły przylepione do górskich zboczy lub wtulone w doliny, a także malownicze górskie wioski wzniesione na tarasowych górskich zboczach. + więcej...

+ Przewodnik Turystyczny

Regiony i Miasta » Góry Troodos » Noclegi

Agros: 'Rodon', Rodou 1, tel. 25521201, fax 25521235, www.rodonhotel.com, info@rodonhotel.com. Duży górski hotel; dość tani

Kakopetria: 'Makris', Mammantos 48, tel. 22923366, fax 22923367. Położony jest w otoczeniu wonnych lasów sosnowych; dość tani.

Kakopetria: 'Mylos', Mylou 8, tel. 22922536, fax 22813970, www.cymillhotel.com. Hotel nieduży; niewielkie pokoje; niezbyt drogi.

Pedoulas: 'Health Habitat', tel. 22952283, fax 22314017. Luksusowy kompleks hotelowy; dość tani.

Pedoulas: 'Pinewood Valley', tel. 22952211, fax 22952439, www.holiday-inn.com/limassol.cyprus, pinewood@churchill.com.cy. Hotel w stylu górskim, położony przy małej bocznej drodze; niezbyt drogi.

Platres: 'Edelweiss', Kalidonias St 53, tel. 25421335, fax 25422060, www.edelweisshotel.com, edelweiss@cytanet.com.cy. Pięknie położony hotel, z okien rozciąga się przepiękny widok na góry; dość tani.

Platres: 'Minerva', Kalidonias St 36, tel. 25421731, fax 25421075, Minerva@globalsoftmail.com. Nieduży, skromnie wyposażony hotel bez restauracji; leży w centrum turystycznym gór Troodos; dość tani.

Platres: 'Petit Palais Hotel, tel. 25422723, fax 25421065, www.petitpalaishotel.com, petitpalais@spidernet.com.cy. Nieduży hotel przy drodze z Limassol w górach Troodos; dość tani.

Platres: 'New Helvetia', Helvetia St 6, tel. 25421348, fax 25422148, www.minotel.com, Helvetia@spidernet.com.cy. Pięknie położony hotel w centrum turystycznym gór Troodos; niezbyt drogi.

Platres: 'Forest Park', tel. 25421751, fax 25421875, www.forestparkhotel.com.cy, forest@cytanet.com.cy. Największy i najlepszy hotel w górach Troodos; drogi.

Troodos: 'Jubilee', tel. 25420107, fax 22673991, jubilee@cytanet.com.cy. Jedyny hotel w miejscowości Troodos, na obrzeżach rezerwatu przyrody; dość tani.

Co Warto Zobaczyć w Górach Troodos

Regiony

Komunikacja

Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...

Banki i Waluty

Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...

Telefony, Usługi Pocztowe, Radio i Telewizja, Prasa, Internet

Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...

Bezpieczeństwo, Zdrowie, Straż Pożarna

Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...

Wizy

Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...

Język

Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...

Urządzenia Elektryczne

Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...

Czas

Cypr leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej. ...

Religia

Religią dominującą na południu jest prawosławie. ...

Noclegi

Większość hoteli na Cyprze znajduje się na wybrzeżu, w miejscowościach wypoczynkowych. ...

Kuchnia

Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...

Zakupy

Cypr słynie z bogatej tradycji rękodzielniczej. Oprócz misternie haftowanych tkanin i koronek na Cyprze wyrabia się także najwyższej jakości produkty spożywcze: miody, konfitury czy nalewki. ...

Rozrywka

W ostatnich czasach powstało na Cyprze dużo czynnych do późnej nocy drink-barów. Spotkamy je przede wszystkim w głównych miastach i kąpieliskach. ...

GEOGRAFIA

Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...

Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...

Na Cyprze występują rośliny charakterystyczne dla Azji Mniejszej, północnej Afryki i innych regionów otaczających basen Morza Śródziemnego.
» więcej...

» WSPÓŁCZESNY CYPR « » HISTORIA «

Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...

Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...

Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...

W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...

Starożytna sztuka Cypru łączyła wpływy sztuki Anatolii, Syrii, Egiptu, Egei, Grecji z wyspiarskim konserwatyzmem.
» więcej...