Cypr - Przewodnik Turystyczny

NIKOZJA (gr. Lefkosia, tur. Lefkoşa) jest stolicą Cypru, ośrodkiem administracyjnym dystryktu Nikozja, położona w północnej części wyspy, na nizinie Mesaria. W starożytności znana była jako Ledra, a następnie jako Leukosia. + więcej...

+ Przewodnik Turystyczny

Regiony i Miasta » Nikozja (Południowa) » Muzeum Cypru w Nikozji

Muzeum Cypru (znane również jako Cypryjskie Muzeum Archeologiczne) jest najstarszym i największym tego typu obiektem muzealnym na Cyprze. Położone w centrum Nikozji posiada najbardziej obszerną kolekcję starożytności cypryjskich na świecie. Eksponaty zostały odkryte podczas licznych prac wykopaliskowych prowadzonych na obszarze wyspy.

Muzeum Cypru zostało założone w 1882 roku jeszcze za czasów kolonii brytyjskiej na prośbę ludności cypryjskiej. Petycja została przedłożona przez delegację składającą się z przedstawicieli religii chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Głównym czynnikiem takiego działania było kilka nielegalnych wykopalisk i przemyt zabytków poza wyspę. Największe zbiory zostały wywiezione kilka lat wcześniej przez ambasadora Stanów Zjednoczonych, który przemycił ponad 3500 eksponatów, z czego, jak się okazało, większość została zniszczona podczas transportu.

Początkowo muzeum było finansowane przez prywatnych darczyńców i mieściło się w rządowych biurach. Do własnych pomieszczeń, w obrębie średniowiecznych murów miasta, zostało przeniesione w roku 1889. Budowa obecnego budynku, zaprojektowanego przez architekta N. Balanosa z Towarzystwa Archeologicznego w Atenach, rozpoczęła się w 1908 roku. W 1961 roku ukończono drugą część galerii, magazynów i biur.

Wkrótce po jego powstania muzeum zaczęło otrzymywać liczne przedmioty z przeprowadzanych na wyspie wykopalisk, głównie przez ekspedycje brytyjskie i europejskie.

Zbiory Muzeum zostały znacznie rozszerzone przez pierwsze przeprowadzone na dużą skalę systematyczne prace wykopaliskowe, które prowadziła szwedzka ekspedycja pomiędzy rokiem 1927 i 1931 pod kierunkiem prof. Einar Gjerstad.

Dziś Muzeum Cypru posiada swoje liczne oddziały regionalne, do których została przekazana część kolekcji. Muzeum składa się z czternastu sal otaczających plac centralny, który obejmuje pomocnicze biura, bibliotekę, magazyny i laboratoria. Ekspozycje są prezentowane w sposób chronologiczny i tematyczny począwszy od okresu neolitu, a kończąc na czasach rzymskich.

» W sali nr 1 zgromadzono pierwsze ślady obecności człowieka na Cyprze - datowane na lata 5800-5250 p. n. e. przedmioty z neolitycznej osady Choirokoitia. Zebrano tu także najstarsze wyroby ceramiczne pochodzące z około 5250 roku p. n. e..

» Sala nr 2 jest poświęcona zabytkom z wczesnej epoki brązu (2300-1850 p. n. e.).

» W sali nr 3 znajdziemy ceramikę z czasów od środkowej epoki brązu do końca okresu rzymskiego.

» W sali nr 4 można obejrzeć między innymi figurki wotywne odkryte w 1929 roku przez szwedzkich archeologów w sanktuarium z późnej epoki brązu w Ayia Eirini (obecnie Akdeniz) na północy Cypru.

» W salach nr 5 i 6 zgromadzono kamienne i brązowe rzeźby z epok archaicznej, hellenistycznej i rzymskiej.

» Sala nr 7A gromadzi sprzęty i narzędzia rzemieślnicze z brązu, pieczęcie i monety, imponującą kolekcję biżuterii ze złota od okresu mykeńskiego do rzymskiego, wyroby ze szkła i alabastru oraz lampki oliwne.

» W sali nr 7B znajdują się rekonstrukcje starożytnych grobów.

» W sali nr 8 umieszczono odkopane w Salaminie rzeźby, a w sali nr 9 figurki z gliny.

» Na uwagę zasługują także sale nr 18 (fragmenty grobów z inskrypcjami), 19 (rzeźby nagrobne), 20 (przedmioty wydobyte z grobu królewskiego w Salaminie).

Muzeum Cypru, Leoforos Mouseiou 1, tel. 22865888, czynne: pn.-sb. 9:00-17:00, Nd. 10:00-13:00.

Co Warto Zobaczyć w Nikozji Pd.
Gdzie Spać
Regiony
Komunikacja

Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...

Banki i Waluty

Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...

Telefony, Usługi Pocztowe, Radio i Telewizja, Prasa, Internet

Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...

Bezpieczeństwo, Zdrowie, Straż Pożarna

Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...

Wizy

Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...

Język

Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...

Urządzenia Elektryczne

Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...

Czas

Cypr leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej. ...

Religia

Religią dominującą na południu jest prawosławie. ...

Noclegi

Większość hoteli na Cyprze znajduje się na wybrzeżu, w miejscowościach wypoczynkowych. ...

Kuchnia

Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...

Zakupy

Cypr słynie z bogatej tradycji rękodzielniczej. Oprócz misternie haftowanych tkanin i koronek na Cyprze wyrabia się także najwyższej jakości produkty spożywcze: miody, konfitury czy nalewki. ...

Rozrywka

W ostatnich czasach powstało na Cyprze dużo czynnych do późnej nocy drink-barów. Spotkamy je przede wszystkim w głównych miastach i kąpieliskach. ...

GEOGRAFIA

Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...

Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...

Na Cyprze występują rośliny charakterystyczne dla Azji Mniejszej, północnej Afryki i innych regionów otaczających basen Morza Śródziemnego.
» więcej...

» WSPÓŁCZESNY CYPR « » HISTORIA «

Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...

Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...

Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...

W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...

Starożytna sztuka Cypru łączyła wpływy sztuki Anatolii, Syrii, Egiptu, Egei, Grecji z wyspiarskim konserwatyzmem.
» więcej...