Cypr - Przewodnik Turystyczny

NIKOZJA (gr. Lefkosia, tur. Lefkoşa) jest stolicą Cypru, ośrodkiem administracyjnym dystryktu Nikozja, położona w północnej części wyspy, na nizinie Mesaria. W starożytności znana była jako Ledra, a następnie jako Leukosia. + więcej...

+ Przewodnik Turystyczny

Regiony i Miasta » Nikozja (Południowa) » Muzea, Katedry

Brama Famagusta (zdjęcie powyżej)

Jedna z trzech bram miejskich w bastionie Caraffa, weneckich murach obronnych, niska z długim kamiennym tunelem zamkniętym drewnianymi wrotami. Od strony miasta fasada bramy ozdobiona jest sześcioma kamiennymi herbami weneckimi. Brama poddana została gruntownej renowacji w latach osiemdziesiątych XX wieku. Obecnie mieści się tutaj Miejskie Centrum Kultury Nikozji. W głównej sali odbywają się wystawy, koncerty i przedstawienia teatralne.

Brama Famagusta, Baszta Caraffa, Leoforos Athinas, tel. 22430877, pn.-pt. 10:00-13:00 i 16:00-19:00 (VI-VIII 17:00-20:00), Sb. 9:00-13:00.

Katedra Św. Jana Ewangelisty

Katedra św. Jana (Ewangelisty) (Agios Ioannis) została wzniesiona w 1662 roku z żółtego kamienia przez arcybiskupa Nikiforosa na ruinach średniowiecznego klasztoru Benedyktynów. Wnętrze wypełniają liczne ikony, freski, a także bogato złocony ikonostas. Uwagę zwracają także pięknie zdobione żyrandole. Przed ikonostasem stoi wspaniały tron arcybiskupi i kazalnica z brązu. Freski pokrywające ściany są dziełem osiemnastowiecznego malarza Filaretosa i przedstawiają sceny biblijne oraz zdarzenia z V w., kiedy w pobliżu Salaminy odkryto grób św. Barnaby.

Katedra Agios Ioannis, Plateia Archiepiskopou Kyprianou, pn.-pt 8:00-12:00 I 14:00-16:00, sb. 8:00-12:00, nd. podczas mszy.

Muzeum Bizantyjskie (Galeria Sztuki)

Muzeum bizantyjskie nazywane jest muzeum ikon. Zgromadzono tu największą i najcenniejszą na Cyprze kolekcję około 150 ikon z VIII-XIX wieku. Do najwartościowszych eksponatów należą bez wątpienia cztery elementy cyklu mozaikowego z VI wieku przedstawiającego Madonnę z Dzieciątkiem w otoczeniu aniołów i świętych.

Muzeum Bizantyjskie i Galeria Sztuki, Archbishop Makarios III Foundation Cultural Centre, Plateia Archiepiskopou Kyprianou, tel. 22430008, pn.-pt 9:00-16:30, Sb. 9:00-13.

Muzeum Etnograficzne Cypru

Naprzeciwko Muzeum Bizantyjskiego wznosi się Stary Pałac Arcybiskupi, urządzony niegdyś w zabudowaniach czternastowiecznego klasztoru Benedyktynów zniszczonego po włączeniu Cypru do osmańskiej Turcji. Mieści się w nim Muzeum Etnograficzne Cypru, którego ekspozycja obejmuje stroje ludowe z XIX i XX wieku oraz tkaniny, hafty, ceramikę i drzeworyty.

Muzeum Etnograficzne Cypru, Stary Pałac Arcybiskupi, Plateia Archiepiskopou Kyprianou, tel. 22432578, pn.-pt. 9:00-14:00.

Muzeum Walk Wyzwoleńczych

Za starym Pałacem Arcybiskupim w nowym, budynku z 2001 roku mieści się Muzeum Walk Wyzwoleńczych (Mouseio Agonos) z duża kolekcją zdjęć, dokumentów oraz broni i innych przedmiotów związanych z krwawą walką partyzantów EOKA z kolonialną armią brytyjską w latach 1955-1959.

Muzeum Walk Wyzwoleńczych, Plateia Archiepiskopou Kyprianou, tel. 22305878, pn.-pt. 8:00-14:00, w cz. dodatkowo 15:00-17:30.

Dom Hadżigeorgakisa Kornesiosa

Jest to znakomicie zachowana budowla z końca XVIII wieku. Hadżigeorgakis Kornesios (1750-1809) był cypryjskim Grekiem, biznesmenem i filantropem, który od 1779 roku pełnił funkcję 'dragomana', czyli mediatora pomiędzy rządem tureckim a społecznością grecką na Cyprze. Pomimo ofiarnej służby dla Turków, został przez nich aresztowany i stracony. W części domu mieści się obecnie także niewielka ekspozycja etnologiczna.

Dom Hadżigeorgakisa Kornesiosa, Odos Patriarchou Grigoriou, tel. 22305316, pn.-pt. 8:30-15:30.

Meczet Ömeriye

Jest to największy meczet Nikozji Południowej. Powstał w 1570 roku po zajęciu Cypru przez Turków. Dowódca zwycięskich wojsk, Lala Mustafa Pasza, nakazał przekształcić w meczet gotycki kościół katolicki pod wezwaniem Matki Boskiej należący do czternastowiecznego klasztoru Augustianów. Na podłodze można zobaczyć gotyckie nagrobki użyte przez Turków jako kamienie budowlane.

Meczet Ömeriye, Plateia Tillirias, codziennie.

Co Warto Zobaczyć w Nikozji Pd.
Gdzie Spać
Regiony
Komunikacja

Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...

Banki i Waluty

Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...

Telefony, Usługi Pocztowe, Radio i Telewizja, Prasa, Internet

Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...

Bezpieczeństwo, Zdrowie, Straż Pożarna

Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...

Wizy

Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...

Język

Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...

Urządzenia Elektryczne

Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...

Czas

Cypr leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej. ...

Religia

Religią dominującą na południu jest prawosławie. ...

Noclegi

Większość hoteli na Cyprze znajduje się na wybrzeżu, w miejscowościach wypoczynkowych. ...

Kuchnia

Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...

Zakupy

Cypr słynie z bogatej tradycji rękodzielniczej. Oprócz misternie haftowanych tkanin i koronek na Cyprze wyrabia się także najwyższej jakości produkty spożywcze: miody, konfitury czy nalewki. ...

Rozrywka

W ostatnich czasach powstało na Cyprze dużo czynnych do późnej nocy drink-barów. Spotkamy je przede wszystkim w głównych miastach i kąpieliskach. ...

GEOGRAFIA

Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...

Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...

Na Cyprze występują rośliny charakterystyczne dla Azji Mniejszej, północnej Afryki i innych regionów otaczających basen Morza Śródziemnego.
» więcej...

» WSPÓŁCZESNY CYPR « » HISTORIA «

Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...

Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...

Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...

W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...

Starożytna sztuka Cypru łączyła wpływy sztuki Anatolii, Syrii, Egiptu, Egei, Grecji z wyspiarskim konserwatyzmem.
» więcej...