Cypr - Przewodnik Turystyczny

LIMASSOL (tur. Limasol lub Leymosun) - drugie co do wielkości miasto Cypru, nad Zatoką Akrotiri na południowym wybrzeżu wyspy, ośrodek administracyjny dystryktu Limassol liczący ok. 180 tys. mieszkańców (2005). Statystycznie, właśnie tutaj odpoczywa każdy, co trzeci turysta przybywający na Cypr. + więcej...

+ Przewodnik Turystyczny

Regiony i Miasta » Cypr Południowy » Limassol » Co Warto Zobaczyć w Limassol

Zamek w Limassol - Muzeum Sztuki Średniowiecznej (zdjęcie powyżej)

Średniowieczny zamek, w którym Ryszard Lwie Serce poślubił swoją oblubienicę, hiszpańską księżniczkę Berengarię z Navarry i koronował ją na królową Anglii w 1191 r.

Wybudowany w XIV wieku na miejscu wcześniejszego, bizantyjskiego zamku. Dzisiaj zamek zamieniony został w Muzeum Sztuki Średniowiecznej z kolekcją srebrnych naczyń bizantyjskich, tzw. skarb z Lambousy.

Zamek w Limassol - Muzeum Sztuki Średniowiecznej, w pobliżu starego portu, tel. 25330419, pn.-sb. 9:00-17:00, ndz. 10:00-13:00.

Muzeum Archeologiczne

W muzeum zgromadzono przedmioty odnalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych w okolicy miasta, przede wszystkim w antycznych miastach-państwach Kourionie i Amathous, a także między innymi neolityczne narzędzia i biżuterię.

Muzeum Archeologiczne, Vyronos 5, okolice Ogrodów Miejskich, tel. 25330157, pn.-pt. 9:00-17:00, sb. 10:00-13:00.

Muzeum Sztuki Ludowej

Przepiękna kolekcja cypryjskiej sztuki ludowej z XIX i wczesnego XX wieku. Wystawę urządzono w odrestaurowanym zabytkowym domu z 1924 roku.

Muzeum Sztuki Ludowej, Agiou Andreou 253, tel. 25362303, pn.-pt. 8:30-13:00, ponadto pn., wt., czw. I pt. 15:00-17:30 (oprócz VI-IX 16:00-18:00).

Miejska Galeria Sztuki

W galerii zgromadzono obrazy malarzy cypryjskich, zarówno twórców dziewiętnastowiecznych, jak i współczesnych. Budynek, w którym mieści się galeria, został zbudowany według projektu Beniamina Ginzburga w latach trzydziestych XX wieku.

Miejska Galeria Sztuki, 28 Oktovroiu 103, tel. 25586212, pn.-pt. 8:30-13:00, 15:00-17:00 (oprócz VI-IX 16:00-18:00).

Co Warto Zobaczyć w Okolicach Limassol
Co Warto Zobaczyć w Larnace
Co Warto Zobaczyć w Okolicach Larnaki
Gdzie Spać
Regiony
Komunikacja

Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...

Banki i Waluty

Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...

Telefony, Usługi Pocztowe, Radio i Telewizja, Prasa, Internet

Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...

Bezpieczeństwo, Zdrowie, Straż Pożarna

Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...

Wizy

Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...

Język

Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...

Urządzenia Elektryczne

Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...

Czas

Cypr leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej. ...

Religia

Religią dominującą na południu jest prawosławie. ...

Noclegi

Większość hoteli na Cyprze znajduje się na wybrzeżu, w miejscowościach wypoczynkowych. ...

Kuchnia

Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...

Zakupy

Cypr słynie z bogatej tradycji rękodzielniczej. Oprócz misternie haftowanych tkanin i koronek na Cyprze wyrabia się także najwyższej jakości produkty spożywcze: miody, konfitury czy nalewki. ...

Rozrywka

W ostatnich czasach powstało na Cyprze dużo czynnych do późnej nocy drink-barów. Spotkamy je przede wszystkim w głównych miastach i kąpieliskach. ...

GEOGRAFIA

Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...

Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...

Na Cyprze występują rośliny charakterystyczne dla Azji Mniejszej, północnej Afryki i innych regionów otaczających basen Morza Śródziemnego.
» więcej...

» WSPÓŁCZESNY CYPR « » HISTORIA «

Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...

Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...

Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...

W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...

Starożytna sztuka Cypru łączyła wpływy sztuki Anatolii, Syrii, Egiptu, Egei, Grecji z wyspiarskim konserwatyzmem.
» więcej...