Cypr - Przewodnik Turystyczny

LARNAKA (dawn. Kition) - miasto na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru. W starożytności nazywało się ono Kition (łac. Citium). W roku 2008 zamieszkiwało tu 52 tysięcy osób. Trzecie co do wielkości miasto kraju.

Z chwilą podziału Cypru na dwie części lotnisko w Nikozji wstrzymało swoją działalność, a lotnisko w Larnace otrzymało status międzynarodowego, dzięki czemu miasto szybko przekształciło się w największe turystyczne i transportowe centrum regionu. + więcej...

+ Przewodnik Turystyczny

Regiony i Miasta » Cypr Południowy » Larnaka » Co Warto Zobaczyć w Larnace

Kościół Agios Lazaros (Kościół Św. Łazarza) (zdjęcie powyżej)

Prawosławna świątynia w Larnace, wzniesiona w IX w. i odnowiona w XVII w. Według tradycji Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego, budynek wznosi się na miejscu grobu Łazarza, człowieka wskrzeszonego przez Chrystusa, który następnie trafił na Cypr i przez wiele lat był biskupem Kition (dawna nazwa Larnaki). Źródła pisane nie informują, kiedy na miejscu tym powstała pierwsza świątynia chrześcijańska. Istniejący współcześnie budynek został ufundowany przez cesarza Bizancjum Leona VI w IX w. lub na początku X stulecia.

Niewykluczone, że po objęciu władzy na Cyprze przez francuską dynastię Lusignan obiekt został przekazany Kościołowi katolickiemu i służył mnichom obrządku łacińskiego lub ormiańskiego. Budynek został również przebudowany - dobudowano elementy w stylu gotyckim, w tym sklepienia krzyżowe, gargulce i południowy portyk, który stał się głównym wejściem do obiektu, przejmując funkcję wcześniejszej, bizantyjskiej bramy wiodącej od zachodu. W XV wieku, w nieokreślonych bliżej okolicznościach, doszło do znacznych zniszczeń świątyni, co sprawiło, że w II połowie stulecia była ona faktycznie ruiną. W 1570 budynek został zamieniony na meczet, jednak już w 1589 za sumę 3 tys. tureckich srebrnych monet wykupiła go wspólnota prawosławna i ponownie urządziła w nim cerkiew. Prawdopodobnie w celu łatwiejszego gromadzenia środków na remont obiektu prawosławni dwa razy do roku, w dzień św. Magdaleny i w dzień św. Łazarza, udostępniali katolikom świątynię, przy czym nabożeństwa obu wyznań odbywały się na dwóch różnych ołtarzach. Zwyczaj ten przetrwał do 1784. W XVII w. doszło do kolejnego remontu obiektu, który w znacznej mierze przywrócił mu pierwotny wygląd. Z epoki baroku pochodzi rzeźbiony w drewnie ikonostas.

W XVIII i XIX w. przy cerkwi mógł istnieć monaster.

Kościół Agios Lazaros, Plateia Agiou Lazarou, tel. 24652498, IV-VII 8:00-12:30 i 15:30-18:30, IX-III 8:00-12:30 i 14:30-17:00.

Muzeum Archeologiczne

Interesująca kolekcja odkryć dokonanych na obszarze Larnaki datowanych od neolitu do okresu romańskiego.

Muzeum Archeologiczne, Kalograion, tel. 24630169, pn.-śr., pt. 9:00-14:30, czw. 9:00-14:30 i 15:00-17:00 (oprócz VII-VIII).

Muzeum Fundacji Pieridesa

Najstarsze prywatne muzeum na Cyprze zorganizowane przez Dimitrosa Pieridesa (1811-1895). Zawiera starożytne, średniowieczne i współczesne eksponaty, gromadzone przez rodzinę Pierides.

Na dziedzińcu można obejrzeć wystawę współczesnej rzeźby greckiej i cypryjskiej.

Muzeum Fundacji Pieridesa, Zinonos Kitieos 4, tel. 24652495, pn.-czw. 9:00-16:00, pt.-sb. 9:00-13:00, ndz. 11:00-13:00.

Fort i Muzeum Średniowiecza

Zbudowany w 1625 r. w pierwszych latach panowania Brytyjczyków służył jako więzienie. Obecnie mieści się w nim Okręgowe Muzeum Średniowiecza. W lecie fort służy również jako Miejski Ośrodek Kultury.

Fort i Muzeum Średniowiecza, Promenada w Larnace, tel. 24630576, pn.-pt 9:00-14:30, w czw. dodatkowo 15:00-17:00 (VI-VIII).

Miejskie Centrum Kultury

Pięć lat temu magazyny zbudowane w stylu kolonialnym (1881 r.) zostały odrestaurowane i zamienione w Miejskie Centrum Kultury. Znajduje się tu Galeria Miejska i jedyne na Cyprze Muzeum Paleontologiczne. Można w nim zobaczyć skamieniałe szczątki żyjących tu niegdyś słoni i hipopotamów. Czasem w centrum goszczą rozmaite wystawy okresowe.

Miejskie Centrum Kultury, Promenada w Larnace, tel. 24658848.

Kition

Jedno z najważniejszych starożytnych państw-miast, którego zachowane resztki datowane są na XIII wiek p. n. e. Około 1200 lat p. n. e. Kition został odbudowany przez Mykeńczyków. Prace wykopaliskowe odsłoniły olbrzymie mury zbudowane z ogromnych kamiennych bloków oraz kompleks pięciu świątyń.

Kition, około 500 m na północny wschód od Muzeum Archeologicznego, pn.śr., pt. 9:00-14:30, czw. 9:00-14:30 i 15:30-17:00 (oprócz VII-VIII).

Akwedukt Kamares

Piękny osiemnastowieczny akwedukt używany aż do 1930 r.

Akwedukt Kamares, Obszar Kamares przy drodze Larnaka-Limassol

Muzeum Histroii Naturalnej

Muzeum znajduje się w zachodniej części miasta, na terenie parku miejskiego, w pobliżu teatru. W muzeum można obejrzeć rzadkie okazy owadów, ptaków i innych zwierząt występujących na Cyprze.

Muzeum Historii Naturalnej, Leoforos Grigori Afksentiou, tel. 24652569, VI-VIII 10:00-13:00 i 16:00-18:00, IX-V 10:00-13:00 i 15:00-17:00.

Synagoga

Pierwsza i jak dotąd jedyna synagoga na Cyprze. Została zbudowana w 2005 roku. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło 12 września tego samego roku w obecności Naczelnego Aszkenazyjskiego Rabina Izraela Jony Metzgera, Ministra Edukacji i Kultury Pefkoisa Georgiadesa, burmistrza Larnaki Alexisa Michaelidesa, 25 ambasadorów, rabinów z Aten, Bukaresztu, Stambułu i Zagrzebia oraz wielu innych gości.

Podczas ceremonii otwarcia uroczyście wniesiono nowe zwoje Tory oraz wmurowano kamień węgielny po budowę mykwy. Głównym rabinem cypryjskiej gminy żydowskiej został Arie Zeew Raskin z Chabad-Lubavitch. Obecnie synagoga służy kilkuset Żydom z całego Cypru.

Co Warto Zobaczyć w Okolicach Larnaki
Co Warto Zobaczyć w Limassol
Co Warto Zobaczyć w Okolicach Limassol
Gdzie Spać
Regiony
Komunikacja

Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...

Banki i Waluty

Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...

Telefony, Usługi Pocztowe, Radio i Telewizja, Prasa, Internet

Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...

Bezpieczeństwo, Zdrowie, Straż Pożarna

Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...

Wizy

Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...

Język

Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...

Urządzenia Elektryczne

Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...

Czas

Cypr leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej. ...

Religia

Religią dominującą na południu jest prawosławie. ...

Noclegi

Większość hoteli na Cyprze znajduje się na wybrzeżu, w miejscowościach wypoczynkowych. ...

Kuchnia

Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...

Zakupy

Cypr słynie z bogatej tradycji rękodzielniczej. Oprócz misternie haftowanych tkanin i koronek na Cyprze wyrabia się także najwyższej jakości produkty spożywcze: miody, konfitury czy nalewki. ...

Rozrywka

W ostatnich czasach powstało na Cyprze dużo czynnych do późnej nocy drink-barów. Spotkamy je przede wszystkim w głównych miastach i kąpieliskach. ...

GEOGRAFIA

Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...

Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...

Na Cyprze występują rośliny charakterystyczne dla Azji Mniejszej, północnej Afryki i innych regionów otaczających basen Morza Śródziemnego.
» więcej...

» WSPÓŁCZESNY CYPR « » HISTORIA «

Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...

Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...

Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...

W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...

Starożytna sztuka Cypru łączyła wpływy sztuki Anatolii, Syrii, Egiptu, Egei, Grecji z wyspiarskim konserwatyzmem.
» więcej...