Cypr - Przewodnik Turystyczny

Zespół kościołów na Cyprze o wewnętrznych ścianach pokrytych freskami. W 1985 roku zespół ośmiu kościołów oraz jednego klasztoru został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2001 roku wpis rozszerzono o kościół Ayia Sotira tou Soteros w miejscowości Palaichori. W regionie znajduje się wiele innych kościołów i zespołów klasztornych, w tym klasztor Kykkos, które nie zostały wpisane na listę UNESCO. + więcej...

+ Przewodnik Turystyczny

Regiony i Miasta » Góry Troodos » Malowane Kościoły

Chrześcijaństwo na Cyprze zaczęło rozwijać się od czasu przybycia na wyspę św. Pawła. Prawdopodobnie apostoł w czasie swojej pierwszej podróży misyjnej z Barnabą i Herakliuszem dotarł w góry Troodos. Wtedy w regionie powstały pierwsze świątynie chrześcijańskie. Najstarsze kościoły zachowane do dzisiaj pochodzą z XI wieku. Grupa świątyń cechuje się prostotą bryły zewnętrznej. Ich wnętrza pokrywają cenne freski, zaś w skład wyposażenia wchodzą średniowieczne ikony.


Kościoły wpisane na listę UNESCO:

Agios Nikolaos tis Stegis

Kościół Agios Nikolaos tis Stegis został wybudowany w XI wieku 5 km na północ od wsi Kakopetria. Jego wnętrze zdobią freski pochodzące z czasów od XI do XVII wieku, spośród których wyróżnia się malowidło przedstawiające 'Boże Narodzenie'. Malowidła te należą do najcenniejszych fresków na Cyprze.

Klasztor Agios Ionannis Lampadistis

Zespół klasztorny wybudowany w XI wieku znajduje się we wsi Kalopanagiotis słynącej ze źródeł siarkowych. W jego skład wchodzą dwie cerkwie i kaplica ozdobione freskami pochodzącymi z czasów od XIII do XV wieku.

PanAyia Phorviotissa (Asinou)

Świątynia położona w pobliżu miejscowości Nikitari powstała w latach 1099-1105. Jej nazwa wywodzi się od starożytnego greckiego miasta Asine, założonego w XI w. p. n. e. kilkanaście kilometrów na południe od współczesnej wsi. Jest to budynek na planie prostokąta z niszami po obu stronach, przykryty dwuspadowym dachem krytym płaskimi dachówkami. We wnętrzu zachowała się większość oryginalnych fresków z czasu budowy. Pierwotnie była kaplicą rodową bizantyjskiego stratega Nikeforosa Magistrosa, zmarłego w 1115 roku. Do końca XVII wieku we wnętrzu dodawano nowe dekoracje. Spośród malowideł wyróżnia się przedstawienie 'Chrystusa chodzącego po wodzie w otoczeniu aniołów'.

PanAyia tou Arakou

Świątynię wzniesiono w XII wieku na skraju wsi Lagoudera. W jej wnętrzu zachowały się freski o jaskrawych kolorach. W kopule umieszczono malowidło przedstawiające majestatyczną postać Chrystusa Pantokratora.

PanAyia tou Moutoulla

Mała świątynia PanAyia położony w miejscowości Moutoullas powstała około 1280 roku. Jest jednym z najwcześniejszych przykładów kaplic bizantyjskich krytych drewnianym dachem. Wnętrze świątyni ozdabiają freski pochodzące z czasu budowy.

Archangelos Michael

Kościół Archangelos Michael (św. Michała Archanioła) położony jest w znanej z upraw wiśni wsi Pedhoulas. Jest świątynią wzniesioną w stylu późnobizantyjskim. Powstał w 1474 roku.

Timios Stavros

Cerkiew Timios Stavros znajduje się we wsi Pelendria. Powstała na przełomie XIII i XIV wieku. We wnętrzu świątyni poświęconej Krzyżowi Świętemu znajdują się cenne freski.

PanAyia Podhithou

Kościół Panayia Podhithou we wsi Galata został wzniesiony w 1502 roku. Początkowo stanowił część zespołu klasztornego. Ściany wewnętrzne są pokryte freskami stanowiącymi połączenie stylu włoskiego i bizantyjskiego.

Stavros Ayiasmati

Świątynię Stavros Ayiasmati wzniesiono w odległości 3 km od wsi Platanistasa. Wewnętrzne ściany XV-wiecznego kościoła dekorowane są cyklem fresków z drugiej połowy XV wieku.

Ayia Sotira tou Soteros

Ayia Sotira tou Soteros znajduje się we wsi Palaichori. Świątynia powstała w XVI wieku. Jej wnętrze zdobią freski z okresu budowy.

Co Warto Zobaczyć w Górach Troodos
Gdzie Spać

Regiony

Komunikacja

Zarówno między dużymi miastami, jak i mniejszymi miejscowościami kursują regularne linie autobusowe. ...

Banki i Waluty

Kantory wymiany walut znajdują się w centrach większych miast, w większości banków i na lotniskach. ...

Telefony, Usługi Pocztowe, Radio i Telewizja, Prasa, Internet

Łącza internetowe są na Cyprze bardzo dobrze rozwinięte. We wszystkich większych miastach i w większości hoteli znajdują się kawiarenki internetowe. ...

Bezpieczeństwo, Zdrowie, Straż Pożarna

Turyści przyjeżdżający na Cypr z krajów Unii Europejskiej mogą bez problemów korzystać z usług publicznej służby zdrowia. ...

Wizy

Przyjeżdżający na Cypr Polacy nie muszą mieć wizy, jeśli nie planują pobytu dłuższego niż trzy miesiące. ...

Język

Na Cyprze zawsze obowiązywały dwa języki - grecki i turecki. Ze względu na sytuację polityczną na południu mówi się wyłącznie po grecku, na północy - po turecku. ...

Urządzenia Elektryczne

Na wyspie powszechne jest napięcie 220/240 V. do gniazdek pasują płaskie wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, typu angielskiego. ...

Czas

Cypr leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej. ...

Religia

Religią dominującą na południu jest prawosławie. ...

Noclegi

Większość hoteli na Cyprze znajduje się na wybrzeżu, w miejscowościach wypoczynkowych. ...

Kuchnia

Tradycję kuchni cypryjskiej tworzą krzyżujące się wpływy greckie, tureckie, europejskie i bliskowschodnie. ...

Zakupy

Cypr słynie z bogatej tradycji rękodzielniczej. Oprócz misternie haftowanych tkanin i koronek na Cyprze wyrabia się także najwyższej jakości produkty spożywcze: miody, konfitury czy nalewki. ...

Rozrywka

W ostatnich czasach powstało na Cyprze dużo czynnych do późnej nocy drink-barów. Spotkamy je przede wszystkim w głównych miastach i kąpieliskach. ...

GEOGRAFIA

Cypr dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: góry Troodos, pas wzgórz u południowego podnóża Troodos, nizinę Mesaria oraz góry Karpason na północy.
» więcej...

Największym żyjącym na wyspie ssakiem jest muflon (Ovis aries musimon - gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
» więcej...

Na Cyprze występują rośliny charakterystyczne dla Azji Mniejszej, północnej Afryki i innych regionów otaczających basen Morza Śródziemnego.
» więcej...

» WSPÓŁCZESNY CYPR « » HISTORIA «

Cypr zamieszkują Grecy (ok. 80% ogółu ludności), Turcy (19%) oraz Ormianie, Anglicy, Żydzi i uchodźcy z Libanu.
» więcej...

Cypr jest republiką wchodzącą w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona została w 1960 roku.
» więcej...

Cypr jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na Bliskim Wschodzie, z dużym udziałem usług (76% - w 1991 roku), zwłaszcza turystyki, w tworzeniu produktu krajowego brutto.
» więcej...

W drugim tysiącleciu p.n.e. Cypr stał się miejscem kolonizacji najpierw przez Egipcjan, następnie przez Greków i Fenicjan.
» więcej...

Starożytna sztuka Cypru łączyła wpływy sztuki Anatolii, Syrii, Egiptu, Egei, Grecji z wyspiarskim konserwatyzmem.
» więcej...